U ovom prvom istraživačkom projektu ove vrste, Univerzitet za nauku i tehnologiju u Harrisburgu udružio se sa The Bodhana Group kako bi sproveo istraživačku studiju o tome da li je namerno uvedena kognitivna bihejvioralna terapija, isporučena posredstvom grupa Tabletop Role Playing Game ili TTRPG (društvene igre), može pozitivno uticati na socijalne veštine, smanjiti simptome anksioznosti i ponašanja i poboljšati mentalno blagostanje učesnika.
U proseku, podaci prikupljeni od pet različitih TTRPG grupa tokom 10 meseci sugerišu da TTRPG, i kao povremeni oblik zabave i modifikovani za terapiju kognitivnog ponašanja, mogu smanjiti opštu anksioznost, smanjiti socijalnu anksioznost i poboljšati socijalne veštine.
Studija „Istraživanje efikasnosti kognitivne bihejvioralne terapije i igara igranja uloga kao intervencije za odrasle sa socijalnom anksioznošću“ objavljena je u časopisu Social Vork vith Groups. Koautori su Metju Varet i Džek Berkenstok iz grupe Bodhana, i Adams Grinvud-Eriksen, Entoni Ortega, Fejt Majkls, Veronika Pitrobon i Mark Šodorf sa Univerziteta Harisburg.
Istraživanja su sprovedena o terapeutskim prednostima stolnih igara uloga za društvene veštine i mentalno blagostanje, međutim, dostupni podaci su kvalitativni i anegdotski bez podrške kvantitativnim podacima ili skriningu mentalnog zdravlja.
Pošto je ovo bila istraživačka studija, fokus je bio na malom broju učesnika (25) između pet različitih RPG grupa (tri terapeutske i dve neterapeutske) koji su se sastajali jednom nedeljno tokom 12 nedelja. Potrebno je više istraživanja, a Bodhana Group se nada da će nastaviti ovo istraživanje sa dodatnim učesnicima u sličnom ili dužem periodu. Pored toga, nadamo se da će ovo istraživanje podstaći druge institucije da prate slične robusne (ili poboljšane) istraživačke metodologije kako bi dodale kvalitativne i kvantitativne podatke.