Suša koja se ovog leta protezala na tri kontinenta – isušila je velike delove Evrope, Sjedinjenih Država i Kine – bila je 20 puta verovatnija zbog klimatskih promena, prema novoj studiji.
Suša je isušila glavne reke, uništila useve, izazvala požare, ugrozila vodene vrste i dovela do ograničenja vode u Evropi. Pogodio je mesta koja su već zahvaćena sušenjem u SAD, poput Zapada, ali i mesta gde je suša ređa, poput severoistoka. Kina je takođe upravo imala svoje najsušnije leto u poslednjih 60 godina, ostavljajući njenu čuvenu reku Jangce polovinu svoje normalne širine, prenosi Asošijeted pres.
Istraživači iz World Weather Attribution, grupe naučnika iz celog sveta koji proučavaju vezu između ekstremnih vremenskih prilika i klimatskih promena, kažu da bi se ova vrsta suše dešavala samo jednom u 400 godina širom severne hemisfere da nije klimatskih promena izazvanih ljudima. Sada očekuju da se ovi uslovi ponavljaju svakih 20 godina, s obzirom na to koliko se klima zagrejala.
Ekološke katastrofe poput široko rasprostranjene suše, a zatim i velikih poplava u Pakistanu, su „otisci klimatskih promena“, rekao je Martin van Alst, klimatski naučnik sa Univerziteta Kolumbija i koautor studije.
„Uticaji su ljudima veoma jasni i snažno pogađaju“, rekao je on, „ne samo u siromašnim zemljama, poput poplavljenog Pakistana…. već i u nekim od najbogatijih delova sveta, poput zapadne centralne Evrope“.
Da bi otkrili uticaj klimatskih promena na sušenje na severnoj hemisferi, naučnici su analizirali vremenske podatke, kompjuterske simulacije i vlažnost zemljišta širom regiona, isključujući tropska područja. Otkrili su da su klimatske promene učinile uslove suvog tla mnogo verovatnijim tokom poslednjih nekoliko meseci.
Ova analiza je urađena korišćenjem zagrevanja koje je klima već iskusila do sada, 1,2 stepena Celzijusa (2,2 stepena Farenhajta), ali klimatski naučnici su upozorili da će klima postati toplija, a autori studije su to uzeli u obzir.
Sa dodatnih 0,8 stepeni C stepeni zagrevanja, ova vrsta suše će se dešavati jednom svakih 10 godina u zapadnoj centralnoj Evropi i svake godine širom severne hemisfere, rekao je Dominik Šumaher, klimatski naučnik na ETH Cirihu, univerzitetu u Švajcarskoj.
„Vidimo ove složene i kaskadne efekte u sektorima i regionima“, rekao je van Alst. „Jedan od načina da se ti uticaji smanje (je) smanjenje emisija“.