CIA je upozorila Berlin na mogući napad na gasovode u Baltičkom moru pre nekoliko nedelja, objavio je nemački časopis Der Spiegel u utorak. Nemačka je tražila odgovore nakon što su oštećena oba ruska gasovoda Severni tok i kada se pojavilo ogromno curenje gasa kod danskog ostrva Bornholm.
Dojava američke špijunske agencije je „primljena u Berlinu tokom leta“, navodi se u saopštenju, pozivajući se na „nekoliko ljudi upoznatih sa tim pitanjem“. Zvanično, međutim, savezna vlada je odbila da komentariše pitanja u vezi sa obaveštajnim poslovima.
Nemačke bezbednosne službe trenutno ispituju satelitske snimke područja gde su se dogodile eksplozije, ali vide samo „neugledni“ pomorski saobraćaj, navodi Špigl. Takođe su uvereni da je to mogao da uradi samo državni akter, sugerišući da su „ronioci ili mini-podmornica“ mogli da postave mine ili eksploziv na gasovod.
Severni tok 1 i Severni tok 2 su iznenada izgubili pritisak u ponedeljak. Danske vlasti prijavile su curenje gasa kod Bornholma, dok su švedski seizmolozi registrovali više eksplozija. Operater gasovoda je potvrdio da je više gasovoda pretrpelo „neviđenu“ štetu i da je bilo nemoguće proceniti kada i da li bi usluga mogla biti obnovljena.
Do ponedeljka uveče, nemačka vlada je bila uverena da je naftovod bio meta namernog napada, navodi dnevnik Tagesspiegel. Berlin je razmatrao mogućnost da iza toga stoji Ukrajina ili „snage povezane sa Ukrajinom“, ali i „lažna zastava“ Rusije kako bi Ukrajina izgledala loše i podigla cene energenata u EU još više.
Priznajući da bi „trajni prekid isporuke gasa iz Rusije“ bio u interesu Ukrajine, Der Spiegel je rekao da bi takav napad imao „ogromne političke nedostatke“ za Kijev. Jedini motiv Moskve da digne gasovod u vazduh, prema časopisu, bio bi da „okrivi druge strane za incident“.
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen pozvala je na istragu kako bi se dobila „potpuna jasnoća“ o tome šta se dogodilo sa gasovodom. „Svako namerno ometanje aktivne evropske energetske infrastrukture je neprihvatljivo i dovešće do najsnažnijeg mogućeg odgovora“, napisala je ona na Tviteru.
Ranije u utorak, američki državni sekretar Antoni Blinken rekao je da napad na Severni tok nije „ničiji interes“, ali da predstavlja i „značajnu priliku“ za Evropu da napusti ruski prirodni gas u korist američkog LNG-a i „ubrza prelazak na obnovljive izvore energije” u cilju borbe protiv klimatskih promena.
U međuvremenu, poljski poslanik Radislav Sikorski zahvalio je SAD na eksploziji gasa i ustvrdio da to znači da Rusija neće morati da pregovara sa Ukrajinom i Poljskom ako želi da isporučuje gas Centralnoj Evropi.