Novi izveštaj vodećih zdravstvenih stručnjaka nudi sveobuhvatan spisak strategija usmerenih na borbu protiv vodećih uzroka smrti u savremenom društvu, kao što su rak, demencija, srčane bolesti i moždani udar. Prema izveštaju, ove hronične bolesti čine većinu smrtnih slučajeva širom sveta, a većinom su prevencija kroz promene u načinu života i proaktivne mere zdravstvene zaštite.
Stručnjaci naglašavaju značaj redovnog vežbanja, uravnotežene ishrane i izbegavanja štetnih navika poput pušenja i prekomernog konzumiranja alkohola. Takođe, ističu važnost mentalnog zdravlja, sugerišući da smanjenje stresa, izgradnja jakih socijalnih veza i dovoljno sna mogu značajno poboljšati zdravstvene rezultate.
Što se tiče specifičnih zdravstvenih stanja, izveštaj ističe važnost ranog otkrivanja. Za rak, redovni pregledi za rak dojke, prostate i debelog creva mogu dovesti do ranijih dijagnoza, čime se poboljšavaju stope preživljavanja. Za srčane bolesti, održavanje zdravog krvnog pritiska, nivoa holesterola i telesne težine identifikovani su kao ključni faktori u prevenciji srčanih udara i moždanih udara.
Izveštaj takođe skreće pažnju na uticaj usamljenosti i izolacije na zdravlje. Studije su pokazale da hronična usamljenost može imati iste štetne efekte na zdravlje kao pušenje 15 cigareta dnevno. Kao deo preporuka, stručnjaci ohrabruju izgradnju snažnih socijalnih mreža i učešće u aktivnostima koje podstiču povezivanje, posebno kako ljudi stare.
Mentalna stimulacija, naročito za starije osobe, još je jedno važno područje fokusa. Održavanje aktivnog uma kroz aktivnosti poput čitanja, rešavanja zagonetki i učenja novih veština može pomoći u sprečavanju demencije i kognitivnog opadanja. Izveštaj takođe sugeriše da porodična medicinska istorija može biti koristan alat u predviđanju i prevenciji mnogih zdravstvenih stanja, jer mnoge hronične bolesti imaju genetsku komponentu.
Na kraju, stručnjaci naglašavaju važnost sna, s obzirom na to da studije pokazuju da loš san može biti povezan sa nizom zdravstvenih problema, od gojaznosti do srčanih bolesti. Dobijanje dovoljno restorativnog sna svake noći može značajno poboljšati zdravstvene rezultate.