Istraživači sa Fakulteta za fizičko vaspitanje i sport Palestra, Češka, istražili su načine otkrivanja poremećaja u ishrani kod sportista. U svom radu, „Pilot studija modifikovanog upitnika EAT-26 za skrining patološkog ponašanja u ishrani kod takmičarskih sportista“, objavljenom u Frontiers in Psychology, tim je pokušao da modifikuje najtačniji upitnik za skrining poremećaja u ishrani kako bi bolje uhvatio poremećaj u takmičarskoj konkurenciji. sportisti.
Tim se fokusirao na sportiste u više estetskim sportovima kao što su gimnastika, profesionalni ples, umetničko klizanje i bodibilding (klasični bodibilding, bikini fitnes i fizički trening). U istraživanju je učestvovalo ukupno 100 ispitanika, 79 žena i 21 muškarac uzrasta 16–26 godina.
U preformulisanoj verziji EAT-26 testa, analiza je otkrila pet uobičajenih značajnih faktora povišenih među učesnicima: kontrola ishrane, kontrola telesne težine, opsesija treningom, apetit za hranom i izračunavanje kalorijskog unosa. Teškoća je u odvajanju indikatora patološkog ponašanja povišenih faktora od normalnog režima ishrane i treninga sportista.
Uzroci i manifestacije poremećaja u ishrani kod sportista nisu identični onima u opštoj populaciji. Oni su daleko više vođeni atletskim performansama i uspehom u sportu nego samim izgledom tela i telesnom težinom.
Termin sportska anoreksija se obično koristi za opisivanje sportista koji ograničavaju unos energije, koji se bave prekomernim do ekstremnim vežbama ili se bave i jednim i drugim da bi postigli ili održali nisku telesnu težinu kako bi maksimizirali svoje atletske performanse. U nekim sportovima, kategorije težine, kao što su boks ili rvanje, zahtevaju od sportiste da zadrži određenu težinu da bi se takmičio. Takođe mogu postojati uloge u atletskim sportovima koje podstiču prejedanje, kao što je ofanzivni linijski igrač u američkom fudbalu ili sumo rvač.
Ispitanici iz sektora bodibildinga i fitnes sporta u proseku su imali najveći broj poena i jedini su u proseku prešli cenzus od 57 poena (od 100). Rezultati rada odgovaraju mišljenju mnogih stručnjaka da je sportsko okruženje idealno za prikrivanje poremećenog ponašanja u ishrani ili poremećaja u ishrani, a dijagnoza u ovoj sredini je izazovna.
Glavni cilj studije bio je da se potvrdi ispravnost i prikladnost novonastalog EAT-26 upitnika. Tim je otkrio pet zajedničkih faktora koje dele sportisti koji su deo treninga. Pošto je ovo pilot studija, to je prvi korak istraživača u ukupnom procesu validacije nove metode.