Zašto je ‘socijalizacija’ vašeg malog deteta toliko važna

Zašto je ‘socijalizacija’ vašeg malog deteta toliko važna

Kada imate malo dete, možete da provedete većinu svog vremena menjajući pelene i hranite ih, ali jedan stručnjak sugeriše da je socijalizacija takođe važna za buduću dobrobit vašeg deteta.

Od ranog detinjstva, socijalizacija može pomoći u usavršavanju njihovih komunikacijskih veština i negovanju druženja i empatije. Odnosi uče malu decu o perspektivi, smenama i značajnim prijateljstvima.

Zauzvrat, „[Socijalizacija] daje prednost vršnjačkoj podršci i prijateljstvu koje može ojačati osećaj sebe“, rekao je dr Erik Storč, potpredsednik psihologije na Meninger odeljenju za psihijatriju i nauke o ponašanju na Medicinskom koledžu Bejlor. „Prijatelji ne samo da pružaju emocionalnu podršku, već i daju povratne informacije koje, zajedno sa drugim važnim ličnostima, pomažu u oblikovanju osobe koja postajete.

S obzirom na to, socijalna interakcija je neophodna od samog početka, rekao je on. Za bebe i malu decu, provođenje vremena sa porodicom je ključno za razvoj. Kako stariju, svoju društvenu energiju prebacuju na vršnjake i prijatelje, držeći porodicu blizu.

Iako ne postoji recept za savršenu količinu i vrstu socijalizacije za dete, roditelji bi trebalo da se fokusiraju na svoju decu ako se bore u određenim društvenim situacijama, rekao je Storch.

Ovo može biti vođeno anksioznošću ili jednostavno različitim interesima. To bi takođe moglo proisteći iz pandemije, zbog koje su deca bila van škole i drugih društvenih okruženja, primetio je Storh. Dok se većina dece oporavila, neka su patila više od drugih i borila se sa problemima u ponašanju.

Storch predlaže da roditelji i staratelji pomognu svojoj deci da uspeju u društvenim situacijama na sledeće načine:

  • Stvorite prilike da deca budu svoja. Svako dete je različito; jedno može uživati u sportskim aktivnostima, dok drugo može voleti da igra Dungeons and Dragons. Prilagodite načine na koje mogu da se upuste u interakciju s drugima.
  • Podstičite preuzimanje rizika. Važno je da vaša deca izađu iz svoje zone komfora na siguran način.
  • Pridružite se grupama. Grupna okruženja mogu pomoći deci da razviju socijalne veštine.
  • Konsultujte se sa stručnjakom za mentalno zdravlje. Kada ste zabrinuti za sposobnost svog deteta da se socijalizuje dobro ili ako primetite znakove poput anksioznosti i depresije, obraćanje lekaru ili stručnjaku za mentalno zdravlje je mudro.