Joga može smanjiti simptome depresije

Joga može smanjiti simptome depresije

U randomizovanom kontrolisanom kliničkom ispitivanju odraslih sa umerenom do teškom depresijom, oni koji su učestvovali u zagrejanim sesijama joge doživeli su značajno veće smanjenje simptoma depresije u poređenju sa kontrolnom grupom.

Rezultati istraživanja, koje su vodili istraživači iz Opšte bolnice Masačusets (MGH), jedan od osnivača Mass General Brigham (MGB), a objavljeni su u časopisu Klinička psihijatrija, pokazuju da bi zagrejana joga mogla biti održiva opcija lečenja za pacijente sa depresijom.

U osmonedeljnom ispitivanju, 80 učesnika je randomizovano u dve grupe: jedna koja je primila 90-minutne sesije Bikram joge praktikovane u prostoriji od 105°F i druga grupa koja je stavljena na listu čekanja (učesnici na listi čekanja završili su intervenciju joge nakon njihov period na listi čekanja). U analizu je uključeno ukupno 33 učesnika u joga grupi i 32 u grupi na listi čekanja.

Učesnicima u interventnoj grupi bila su propisana najmanje dva časa joge nedeljno, ali su ukupno pohađali u proseku 10,3 časa tokom osam nedelja.

Posle osam nedelja, učesnici joge su imali značajno veće smanjenje simptoma depresije od učesnika na listi čekanja, što je procenjeno kroz ono što je poznato kao skala inventara simptoma depresije koju ocenjuje kliničar (IDS-CR).

Takođe, istraživači su primetili da je 59,3% učesnika joge imalo smanjenje simptoma za 50% ili više, u poređenju sa 6,3% učesnika na listi čekanja. Štaviše, 44% u ruci joge postiglo je tako niske IDS-CR rezultate da se njihova depresija smatrala remisijom, u poređenju sa 6,3% u grupi na listi čekanja.

Simptomi depresije su smanjeni čak i kod učesnika koji su primili samo polovinu propisane „doze“ joge, što sugeriše da bi zagrejane sesije joge samo jednom nedeljno mogle biti korisne.

„Joga i intervencije zasnovane na toploti mogu potencijalno da promene kurs lečenja pacijenata sa depresijom pružanjem pristupa koji se ne zasniva na lekovima sa dodatnim fizičkim prednostima kao bonusom“, kaže glavni autor dr Maren Najer, direktor joge. Studira na Kliničkom i istraživačkom programu za depresiju u Opštoj bolnici u Masačusetsu i docent psihijatrije na Harvardskoj medicinskoj školi.

„Trenutno razvijamo nove studije sa ciljem da utvrdimo specifične doprinose svakog elementa — toplote i joge — kliničkim efektima koje smo primetili kod depresije.

Učesnici su pozitivno ocenili zagrejane sesije joge i nisu iskusili ozbiljne štetne efekte povezane sa intervencijom.

„Potrebna su buduća istraživanja da se uporedi zagrejana joga sa jogom bez zagrevanja za depresiju kako bi se istražilo da li toplota ima koristi od joge za lečenje depresije, posebno imajući u vidu obećavajuće dokaze o hipertermiji celog tela kao tretmanu za veliki depresivni poremećaj, “ kaže stariji autor David Mischoulon, MD, Ph.D., direktor Kliničkog i istraživačkog programa za depresiju u Opštoj bolnici u Masačusetsu.