Zagađenje vazduha Rimskog carstva možda je smanjilo koeficijent inteligencije stanovnika Evrope

Zagađenje vazduha Rimskog carstva možda je smanjilo koeficijent inteligencije stanovnika Evrope

Prožimajući uticaj Rimskog carstva nekada je dosezao preko kopna, mora, pa čak i neba.

Tokom zlatnog doba rimskog imperijalizma, zagađenje vazduha je postalo toliko neizbežno da istraživači sada sumnjaju da je izazvalo široko rasprostranjena neurološka oštećenja u većem delu Evrope, uključujući većinu današnje Velike Britanije.

Na osnovu zapisa o ledenom jezgru sa Arktika, nivoi toksičnog olova u atmosferi su porasli između 100. pre nove ere i 200. godine nove ere kada je Rimsko carstvo počelo da vadi i topi metale kao nikada ranije.

Dete rođeno u Rimskom carstvu u to vreme imalo bi otprilike tri puta više olova u krvi u proseku nego deca u SAD danas, procenjuju istraživači.

Koristeći savremene dokaze o zagađenju olovom i njegovim uticajima na zdravlje, međunarodni tim izračunava da je izloženost olovu u rimsko zlatno doba mogla da izazove pad koeficijenta inteligencije u celoj populaciji od oko 2,5 do 3 poena po osobi. I to važi za veći deo Rimskog carstva, uključujući njegove provincije Galiju, severozapadnu Afriku, Iberiju i Britaniju.

„Smanjenje koeficijenta inteligencije za 2 do 3 poena ne zvuči mnogo, ali kada to primenite na celu evropsku populaciju, to je velika stvar“, kaže hidrolog za sneg i led Nejtan Čelman iz Instituta za istraživanje pustinja u SAD.

A ovo su samo procene zagađenja olovom u vazduhu. Olovne cevi i olovne posude takođe su isporučivale otrovne čestice pravo u usta elitnih Rimljana i gradskog stanovništva.

„Svi Evropljani, njihova stoka i poljoprivredna polja vekovima su bili izloženi pozadinskom zagađenju atmosfere olovom koje je rezultat velikog iskopavanja i prerade ruda olova/srebra koje su bile u osnovi grčke i rimske ekonomije“, piše međunarodni tim istraživača, uključujući klimatolozi i epidemiolozi koji potiču iz institucija u Danskoj, Velikoj Britaniji, SAD, Kanadi, Austriji i Švajcarskoj.

„Ovo pozadinsko zagađenje olovom u vazduhu i zemljištu možda je bilo najznačajniji put izloženosti u ruralnim, neelitnim populacijama.

Nijedna količina olova u krvi ili telu nije bezbedna, ali što je veća koncentracija, to su pogubniji rezultati.

Danas, epidemiološke studije sugerišu da su nivoi olova u krvi od čak 3,5 µg/dl kod dece povezani sa smanjenom inteligencijom i smetnjama u učenju kasnije u životu, što se obično meri pomoću IK testova.

U SAD, zagađenje olovom se ponekad naziva „najdugotrajnijom epidemijom“ u zemlji. Od 1940-ih, naučnici procenjuju da je izloženost olovu smanjila koeficijent inteligencije polovine stanovništva, uglavnom zbog sagorevanja fosilnih goriva.

U poslednjih četrdeset godina izloženost olovu je na sreću opala. Sada kada je olovni benzin ograničen, zajedno sa brojnim proizvodima na bazi olova, deca u SAD imaju nivo olova u krvi od oko 0,6 do 0,8 µg/dl.

U rimsko doba, deca su verovatno imala u proseku nivo olova u krvi od 3,4 µg/dl, prema modelima trenutne studije. S obzirom da je ovo srednja kalkulacija, verovatno je da su mnoga deca imala koncentraciju olova koja ih dovodi u veliki rizik od neuroloških oštećenja.

Rezultati su u skladu sa prethodnim studijama o jezgru leda, koje su takođe primetile porast atmosferskog olova na vrhuncu Rimskog carstva, i arheološkim nalazima, koji su otkrili visok nivo olova u zubima mnoge rimske dece.

„Ovo je prva studija koja je uzela zapis o zagađenju iz ledenog jezgra i preokrenula ga da bi se dobila atmosferska koncentracija zagađenja, a zatim procenili ljudski uticaji“, kaže Džo Mekonel, hidrolog i glavni autor studije.

„Ideja da ovo možemo [izračunati] za pre 2.000 godina prilično je nova i uzbudljiva.“

Studija je objavljena u PNAS-u.