Zagađenje vazduha povezano sa postporođajnom depresijom

Zagađenje vazduha povezano sa postporođajnom depresijom

Istraživanje koje je vodio Univerzitet Kalifornije, Irvine, otkrilo je značajnu povezanost između dugotrajne izloženosti zagađenju vazduha pre i posle porođaja i većeg rizika od postporođajne depresije (PPD).

U svom radu, „Udruženje izloženosti zagađenju vazduha pre porođaja i posle porođaja sa postporođajnom depresijom u južnoj Kaliforniji“, objavljenom u JAMA Network Open, tim je koristio izloženost zagađenju vazduha na osnovu adresa stanovanja majki 340.679 učesnika.

Koristeći mesečne proseke čestica, azot-dioksida i ozona, istraživači su tražili trendove koji su rezultirali PPD. Uočeno je povećanje izloženosti pre porođaja i posle porođaja ozonu i česticama, ali ne i azot-dioksidu.

Rizici od PPD-a su uglavnom bili povezani sa malim česticama organske materije i izloženošću crnom ugljeniku tokom rane trudnoće i postpartalnog perioda. Veći rizik od PPD-a je takođe bio povezan sa ozonom tokom cele trudnoće i postporođajnog perioda.

Nalazi sugerišu da je zagađenje vazduha, iako povezano sa negativnim ishodima, potencijalno promenljiv faktor rizika za životnu sredinu za PPD. Identifikovanje kritičnih vremenskih perioda izlaganja za određene vrste zagađenja vazduha može da posluži za intervencije za poboljšanje mentalnog zdravlja majke.

Iz rada nije jasno da li su dodatni trendovi vezani za demografiju učesnika. Beli i bogati učesnici koji nisu bili Španci imali su veću verovatnoću da dobiju dijagnozu PPD-a, što bi moglo biti odraz pristupa zdravstvenoj zaštiti jer je za ovu grupu obično najmanja verovatnoća da će živeti u oblastima većeg zagađenja.

Oblasti većeg zagađenja u odnosu na demografiju nisu eksplicitno istaknute u studiji, tako da se ne mogu pozabaviti bilo kakvim vezama između demografije bogatstva. Neophodna su kontinuirana istraživanja u različitim regionima i demografskim populacijama da bi se bolje razumela veza između zagađenja vazduha i PPD i njegovog uticaja na javno zdravlje.

Autori primećuju da postoje i druge neizmerene ili rezidualne kovarijacije, kao što su psihijatrijska istorija, neželjeni životni događaji i bračni status, koji bi mogli uticati na mentalno zdravlje i potencijalno odbaciti procene.

Čak i sa ograničenjima prikupljanja nijansiranih podataka od učesnika, velika veličina uzorka značajno naglašava važnost razmatranja zagađenja vazduha kao faktora rizika za postporođajnu depresiju i potrebu za ciljanim intervencijama za ublažavanje njenih efekata, posebno u ranjivim populacijama.