Studija u više od 3.000 američkih okruga, sa 315 miliona stanovnika, sugeriše da je zagađenje vazduha povezano sa stresom i depresijom, što dovodi mlađe od 65 godina u povećan rizik od umiranja od kardiovaskularnih bolesti. Istraživanje je danas predstavljeno na ESC Preventivna kardiologija 2024.
„Naša studija pokazuje da vazduh koji udišemo utiče na naše mentalno blagostanje, što zauzvrat utiče na zdravlje srca“, rekao je vodeći autor studije dr Šedi Abohašem sa Harvardske medicinske škole u Bostonu, SAD.
Prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji, procenjuje se da je zagađenje vazduha izazvalo 4,2 miliona prevremenih smrti širom sveta u 2019. Mentalne bolesti su takođe povezane sa preranom smrću. Ova studija je ispitala da li su zagađenje vazduha i loše mentalno zdravlje međusobno povezani i imaju li zajednički uticaj na smrt od kardiovaskularnih bolesti.
Studija se fokusirala na čestice manje od 2,5 mikrometara u prečniku, koje se takođe nazivaju fine čestice ili PM2.5. Oni potiču od izduvnih gasova vozila, sagorevanja u elektrani i sagorevanja drveta i predstavljaju najveći rizik po zdravlje. Za sprovođenje studije, podaci na nivou okruga o godišnjim nivoima PM2,5 dobijeni su od Centara za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC). Izloženost PM2,5 je kategorisana kao visoka ili niska prema standardima Svetske zdravstvene organizacije (SZO).
Istraživači su prikupili podatke o prosečnom broju dana (standardizovano po godinama) u kojima su stanovnici okruga imali probleme sa mentalnim zdravljem – uključujući stres, depresiju i emocionalne probleme – od CDC-a. Svaki okrug je zatim kategorisan u tri grupe na osnovu ovih brojeva. Okruzi u gornjoj trećini prijavili su najviše dana lošeg mentalnog zdravlja (PMH). Stope preranog kardiovaskularnog mortaliteta (ispod 65 godina starosti) po okrugu prilagođene starosti dobijene su od CDC-a. Karakteristike okruga su dobijene iz projekta Okružnog rangiranja zdravlja.
Studija je obuhvatila 3.047 američkih okruga, što predstavlja 315.720.938 stanovnika (sa preko 207 miliona starosti od 20 do 64 godine i 50% žena) 2013. godine. Između 2013. i 2019. godine, oko 1.079.656 učesnika obolelo je od bolesti pre kartolične starosti (0,34%). . Istraživači su analizirali povezanost između zagađenja, mentalnog zdravlja i preranog kardiovaskularnog mortaliteta nakon prilagođavanja faktorima koji bi mogli uticati na odnose.
Županije sa prljavim vazduhom (visoke koncentracije PM2,5) imale su 10% veću verovatnoću da prijave visoke nivoe PMH dana u poređenju sa okruzima sa čistim vazduhom (niske koncentracije PM2,5). Taj rizik je bio znatno veći u okruzima sa visokom zastupljenošću manjinskih grupa ili siromaštvom. Veza između PMH i preranog kardiovaskularnog mortaliteta bila je najjača u okruzima sa višim nivoima (iznad preporučenih nivoa SZO: ≥10 µm 2 ) zagađenja vazduha. U ovim okruzima, viši nivoi PMH bili su povezani sa trostrukim povećanjem preranog kardiovaskularnog mortaliteta u poređenju sa nižim nivoima PMH. Dalje, jedna trećina rizika od prevremene kardiovaskularne smrti u vezi sa zagađenjem je objašnjena povećanim opterećenjem PMH.
Dr Abohašem je rekao: „Naši rezultati otkrivaju dvostruku pretnju od zagađenja vazduha: ono ne samo da pogoršava mentalno zdravlje, već i značajno povećava rizik od smrti povezanih sa srcem povezanih sa lošim mentalnim zdravljem. Strategije javnog zdravlja su hitno potrebne kako bi se rešio i kvalitet vazduha i mentalno blagostanje u cilju očuvanja kardiovaskularnog zdravlja“.
Više informacija: Sažetak „Zagađenje vazduha povezuje se sa lošim mentalnim zdravljem i pojačava preranu kardiovaskularnu smrt u Sjedinjenim Državama: longitudinalna analiza širom zemlje“ biće predstavljen tokom sesije „Nagrada za mlade istraživače – Nauka o populaciji i javno zdravlje“ koja se održava 26. aprila 2024.