Zabrana abortusa u Teksasu povezana sa značajnim porastom smrtnosti novorođenčadi

Zabrana abortusa u Teksasu povezana sa značajnim porastom smrtnosti novorođenčadi

Gotovo potpuna zabrana abortusa u američkoj državi Teksas povezana je sa porastom smrtnosti novorođenčadi i broja beba rođenih sa urođenim anomalijama.

Studija o evidenciji rođenih širom nacije između 2018. i 2022. godine otkrila je da je smrtnost novorođenčadi u Teksasu porasla za 12,7 odsto nakon primene zabrane 1. septembra 2021. godine.

Pored toga, smrtnost koja se pripisuje urođenim anomalijama porasla je za 22,9 odsto. Oba ova povećanja su pronađena samo u Teksasu. U ostatku SAD-a, smrtnost novorođenčadi je porasla samo za 1,8 posto u istom vremenskom periodu, a smrtnost od urođenih anomalija smanjena je za 3,1 posto.

Nalazi, koje je napravio tim predvođen demografom i epidemiologom Alison Gemil sa Univerziteta Džons Hopkins, sugerišu da takve zabrane mogu imati veoma ozbiljne i nenamerne uticaje na živote i zdravlje zajednice.

„Iako su replikacija i dalje analize potrebne da bi se razumeli mehanizmi iza ovih nalaza“, pišu istraživači, „rezultati sugerišu da restriktivna politika abortusa može imati važne neželjene posledice u smislu traume za porodice i medicinskih troškova kao rezultat povećanja broja novorođenčadi smrtnost“.

Teksaški zakon o otkucajima srca, poznat kao Senatski zakon 8 ili SB8, je zabrana abortusa nakon što se otkucaji srca fetusa mogu otkriti, već pet nedelja trudnoće. Nema izuzetaka za urođene abnormalnosti, koje su vodeći uzrok smrti novorođenčadi u SAD.

Svrha ovog zakona bila je da se smanji broj abortusa koji se dešavaju u Teksasu. Analiza je već otkrila da je stopa nataliteta u Teksasu porasla 2022. godine, sa dodatnih 16.147 porođaja i povećanje stope tinejdžerske trudnoće po prvi put u 15 godina.

Studija iz 2022. pokazala je da su američke države koje su sprovodile restriktivne politike abortusa tokom 1974–2016 zabeležile povećanje stope samoubistava kod žena u reproduktivnom dobu.

Gemmill i njene kolege su, međutim, htele da znaju kakve je druge efekte mogao imati SB8. Konkretno, prethodni opservacijski dokazi su pokazali da su države sa strožim ograničenjima abortusa imale višu stopu smrtnosti novorođenčadi.

Tako je tim iskopao u javno dostupne podatke o umrlicama iz američkog Nacionalnog centra za zdravstvenu statistiku. Oni su posebno posmatrali neonatalne smrti – one koje su se desile pre 28 dana starosti – i smrti novorođenčadi, pre navršene jedne godine, između januara 2018. i decembra 2022.

Takođe su proučavali iste podatke iz 28 drugih država i na osnovu toga su napravili sintetičku kontrolu za Teksas, kako bi procenili kolika bi bila stopa smrtnosti novorođenčadi da SB8 nije usvojen.

Evidencija je pokazala da je, u navedenom vremenskom okviru, bilo 102.391 smrti novorođenčadi u SAD, od kojih je 10.351 umrlo u Teksasu. Između 2021. i 2022. stopa je porasla sa 1.985 na 2.240. To je 255 dodatnih smrtnih slučajeva novorođenčadi u 2022. godini, što je ukupno povećanje od 12,9 odsto.

Period izloženosti politici – bebe koje su mogle biti začete nedugo pre ili posle primene SB8 – utvrđeno je da bude od marta do decembra 2022.

U ovom periodu, u Teksasu je zabeleženo 1.913 smrtnih slučajeva, u poređenju sa 1.697 očekivanih na osnovu sintetičke kontrole u ​​Teksasu. To je povećanje od 12,7 odsto iznad očekivane stope mortaliteta.

Između 2021. i 2022. takođe je došlo do porasta nekih od uzroka smrti. Smrtni slučajevi povezani sa urođenim anomalijama porasli su sa 445 na 547 – povećanje od 22,9 odsto. U ostatku SAD, stopa smrtnosti od urođenih anomalija je opala.

Postojao je i porast stope smrtnosti koji se pripisuje nenamernim povredama specifičan za Teksas, 20,7 odsto, u poređenju sa povećanjem od 1,1 odsto uočenim u ostatku SAD; i nekrotizirajući enterokolitis, bolest creva koja se obično viđa kod prevremeno rođenih beba, koja je porasla za 73,3 procenta, u poređenju sa porastom od 6 procenata svuda drugde.

Od primene SB8, Vrhovni sud SAD je poništio Roe protiv Vejda, značajnu presudu iz 1973. kojom je odobren ustavni pristup abortusu širom zemlje.

Skoro polovina SAD-a je sada strogo ograničila ili zabranila abortus; razumevanje efekata ovih presuda je duboko važno, kažu istraživači.

„Ova studija pruža neke od prvih empirijskih dokaza o povezanosti restriktivnih politika abortusa sa smrtnošću novorođenčadi korišćenjem podataka zasnovanih na populaciji i rigorozne tehnike kauzalnog zaključivanja“, pišu oni.

„Naši nalazi ukazuju na povećanje smrtnosti novorođenčadi, posebno zbog urođenih anomalija, među novorođenčadi koja bi bila u ranoj trudnoći kada je SB8 stupio na snagu u Teksasu.“