Za osobe koje su preživele rak u detinjstvu, nasledni genetski faktori utiču na rizik od raka kasnije u životu

Za osobe koje su preživele rak u detinjstvu, nasledni genetski faktori utiču na rizik od raka kasnije u životu

Uobičajeni nasledni genetski faktori koji predviđaju rizik od raka u opštoj populaciji mogu takođe predvideti povećan rizik od novih karcinoma među preživelima od raka u detinjstvu, prema studiji koju su vodili istraživači sa Nacionalnog instituta za rak (NCI).

Nalazi, objavljeni u časopisu Prirodna medicina, pružaju dodatne dokaze da genetika može igrati važnu ulogu u razvoju kasnijih karcinoma kod preživelih od raka u detinjstvu i sugerišu da bi uobičajene nasleđene varijante potencijalno mogle da informišu o skriningu i dugoročnom praćenju onih u najvećoj meri. rizik.

Poznato je da osobe koje su preživele rak u detinjstvu imaju veći rizik od razvoja novog raka kasnije u životu zbog štetnih efekata lečenja raka ili retkih naslednih genetskih faktora. U novoj studiji, istraživači su procenili kombinovani efekat uobičajenih varijanti sa istorijom tretmana zračenjem i otkrili da je rezultirajući povišeni rizik od raka veći od zbira pojedinačnih asocijacija za lečenje i samo genetskih faktora.

„Znanje o genetskom sastavu neke osobe moglo bi potencijalno biti korisno u upravljanju rizikom od kasnijih karcinoma“, rekao je glavni istraživač Todd M. Gibson, dr., iz NCI-ovog Odeljenja za epidemiologiju i genetiku raka. „Nadamo se da ćemo u budućnosti moći da ugradimo genetiku zajedno sa izloženošću tretmanu i drugim faktorima rizika kako bismo pružili potpuniju sliku o riziku preživelih od naknadnih karcinoma kako bismo pomogli u vođenju njihove dugoročne nege.

Da bi procenio doprinos uobičajenih naslednih genetskih varijanti riziku od naknadnog raka kod ljudi koji su preživeli rak u detinjstvu, istraživački tim je koristio podatke iz studija asocijacije na nivou genoma, ili GVAS, koje su sprovedene u velikim populacijama zdravih pojedinaca. Takve studije su identifikovale hiljade uobičajenih naslednih varijanti povezanih sa rizikom od različitih karcinoma. Rizik povezan sa jednom uobičajenom varijantom je obično mali, ali efekti velikog broja varijanti mogu se udružiti u zbirni rezultat, ili poligenski rezultat rizika, koji pruža sveobuhvatniju procenu nečijeg genetskog rizika.

Iako su poligenski rezultati rizika pokazali obećanje za predviđanje rizika od raka u opštoj populaciji, nije poznato da li su takvi rezultati takođe povezani sa rizikom od naknadnog raka među preživelima od raka u detinjstvu.

Da bi saznali, istraživači su pogledali povezanost između poligenih rezultata rizika i rizika od karcinoma bazalnih ćelija, raka dojke kod žena, karcinoma štitne žlezde, karcinoma skvamoznih ćelija, melanoma i kolorektalnog karcinoma među 11.220 preživelih od raka u detinjstvu iz dve velike kohortne studije. Za sve ove vrste karcinoma osim kolorektalnog karcinoma, poligenski rezultati rizika izvedeni iz GVAS-a u opštoj populaciji bili su povezani sa rizikom od ovih istih karcinoma među preživelima od raka u detinjstvu.

Istraživači su zatim pogledali karcinom bazalnih ćelija, rak dojke i rak štitaste žlezde – maligne bolesti koje su se najčešće javljale u kombinovanom skupu podataka i koje su snažno povezane sa terapijom zračenjem – da bi ispitali zajednički efekat poligenske ocene rizika i istorije lečenja. Otkrili su da je rizik povezan sa kombinacijom izloženosti većim dozama zračenja i višeg poligenskog skora rizika veći nego što bi se očekivalo na osnovu jednostavnog dodavanja asocijacija rizika za svaki pojedinačni faktor rizika.

Za karcinom bazalnih ćelija, visok poligenski skor rizika je bio povezan sa 2,7 puta većim rizikom u poređenju sa niskim skorom poligenog rizika među preživelima. Istorija veće izloženosti zračenju na koži bila je povezana sa 12-strukim povećanjem rizika, u poređenju sa nižom izloženošću kože zračenju. Međutim, preživeli sa visokim poligenskim rezultatima rizika i većim dozama zračenja na koži imali su 18,3 puta povećan rizik od karcinoma bazalnih ćelija, u poređenju sa onima sa niskim rezultatima poligenog rizika koji su primili niže doze zračenja na koži.

Štaviše, do 50. godine, preživeli sa višim rezultatima poligenog rizika i većom izloženošću zračenju imali su veću kumulativnu incidencu karcinoma bazalnih ćelija, raka dojke ili raka štitaste žlezde od onih sa nižim poligenskim rezultatima rizika ili manjom izloženošću zračenju. Na primer, među preživjelim ženama koje su imale zračenje grudnog koša, 33,9% onih sa visokim poligenskim rezultatom rizika je dijagnostikovano sa rakom dojke do 50. godine, u poređenju sa 21,4% onih sa niskim rezultatom poligenog rizika.

Jedno ograničenje studije je da su populacije uključene u analizu bile pretežno evropskog porekla, tako da su potrebne dodatne studije u različitim populacijama. Štaviše, rezultati poligenog rizika se još uvek ne koriste rutinski u klinici, iako bi jednog dana mogli da budu informacija o pristupima skriningu ili drugim kliničkim odlukama.

„Iako ovi rezultati sugerišu da bi rezultati poligenskog rizika mogli da igraju ulogu u poboljšanju smernica za dugoročno praćenje preživelih od raka u detinjstvu izloženih zračenju, trenutno nisu dovoljni sami za sebe da izmene postojeće smernice“, primetio je dr Gibson.