Za neke karcinome jajnika povezanih sa endometriozom, vreme je sve

Za neke karcinome jajnika povezanih sa endometriozom, vreme je sve

Dva tipa karcinoma jajnika povezanih sa endometriozom nastaju iz istih ćelija, ali verovatno u različitim fazama menstrualnog ciklusa – nijansa koja značajno utiče na odgovor na lečenje, izveštava nedavna studija koju su vodili naučnici Instituta Van Andel i Univerziteta Britanske Kolumbije.

Nalazi, objavljeni u časopisu Istraživanje raka, imaju implikacije na bolje razumevanje i lečenje para podtipova raka koji zajedno čine do skoro četvrtinu slučajeva raka jajnika. Karcinom jajnika sa bistrim ćelijama čini 5%-12% slučajeva raka jajnika i otporan je na hemoterapiju. Endometrioidni karcinom jajnika čini 5%-10% slučajeva raka jajnika i bolje reaguje na terapiju.

„Kanceri jajnika sa bistrim ćelijama i endometrioidni karcinom jajnika nastaju iz istih ćelija i imaju slične genetske mutacije, ali se znatno razlikuju u smislu progresije bolesti i ishoda“, rekao je profesor VAI Hui Shen, dr Hui Shen, ko-korespondent studije. . „Naša studija pokazuje da važne razlike između ova dva tipa mogu biti povezane sa stadijumom menstrualnog ciklusa tokom kojeg rak počinje. Nadamo se da će naš rad dati informacije o preciznijim strategijama lečenja i poboljšati ishode.“

Istorijski gledano, karcinomi su kategorisani na osnovu specifičnog organa ili tkiva u kome se prvi put pojavljuju. Zahvaljujući napretku u tehnologiji i velikim projektima karakterizacije raka kao što je Atlas genoma raka, naučnici sada znaju da se karcinomi uveliko razlikuju na molekularnom nivou, čak i oni koji potiču iz istih tkiva ili ćelija.

Za razliku od drugih karcinoma jajnika, veruje se da jasnoćelijski karcinom jajnika i endometrioidni karcinom jajnika počinju u cistama povezanim sa endometriozom. Endometrioza je bolan poremećaj u kome sluzokoža materice raste izvan materice, izazivajući upalu i ožiljke.

Tokom menstrualnog ciklusa, nivoi hormona i drugi signali ćelijske komunikacije fluktuiraju, gurajući ćelije da dožive različita stanja kao odgovor na promenljivo okruženje. Shen i njene kolege otkrile su da ćelije raka zadržavaju karakteristike stanja ćelije koje je bilo u toku kada su postale maligne. Verovatno je da ova fazno zavisna stanja ćelija određuju da li rak jajnika postaje jasnoćelijski rak jajnika ili endometrioidni rak jajnika. Shen i kolege su pokazali da se ove razlike u stanju ćelije zaključavaju tokom replikacije ćelije preko epigenetskog mehanizma, koji utiče na to kako se koriste genetske instrukcije bez promene same sekvence DNK.

Pored preciziranja važnih epigenetskih razlika između podtipova, studija je takođe pružila podršku za dalje istraživanje uloge gvožđa u ćelijama raka. Na osnovu svojih zapažanja, Shen i njegove kolege sugerišu da ćelije karcinoma jajnika bistrih ćelija mogu gomilati gvožđe, potencijalno iz menstrualne krvi zarobljene u cistama povezanim sa endometriozom. Čini se da se ćelije karcinoma jajnika sa čistim ćelijama takođe oslanjaju na određene molekularne promene kako bi se suprotstavile ćelijskoj smrti izazvanoj gvožđem, proces koji se zove feroptoza. Postoji nekoliko efikasnih opcija lečenja za osobe sa karcinomom jajnika jajnika u kasnoj fazi. Nalazi tima naglašavaju potencijal ciljanja feroptoze kao mogućeg terapijskog pristupa i otvaraju put za dodatna istraživanja.