Za decu i tinejdžere, neredovni obroci, kao što je preskakanje doručka, povezani su sa povećanim rizikom od čestih glavobolja, prema novoj studiji objavljenoj u časopisu Neurologija. Studija je takođe otkrila da su za one uzrasta od 12 do 17 godina, upotreba supstanci i izloženost, posebno elektronskih cigareta (e-cigareta), bili povezani sa čestim glavoboljama.
Za studiju, česte glavobolje su definisane kao pojavljivanje više od jednom nedeljno.
„Nije neuobičajeno da deca i tinejdžeri imaju glavobolje, i dok se lekovi koriste za zaustavljanje i ponekad sprečavanje glavobolje, promene načina života takođe mogu ponuditi efikasan put do olakšanja sprečavanjem glavobolje i poboljšanjem kvaliteta života“, rekao je autor studije. Serena L. Orr, MD, MSc, sa Univerziteta u Kalgariju u Kanadi i član je Američke akademije za neurologiju.
Studija je obuhvatila skoro 5 miliona dece i tinejdžera, uzrasta od pet do 17 godina, koji su bili uključeni u veliku kanadsku zdravstvenu anketu. Pitali su ih da li su imali glavobolje u prethodnih šest meseci i koliko često. Približno 6% učesnika imalo je glavobolje više od jednom nedeljno.
Anketa je pitala o nekoliko faktora životnog stila, uključujući vreme ispred ekrana, sate spavanja i obroke. Procenjeni su anksioznost i poremećaji raspoloženja. Učesnici uzrasta od 12 do 17 godina takođe su pitani o upotrebi supstanci i izloženosti.
Za obroke, učesnici su prijavili koliko puta su tokom protekle nedelje doručkovali i koliko često su seli da večeraju sa svojom porodicom, za ukupno 14 mogućih obroka. Oni koji su imali česte glavobolje imali su u proseku devet takvih obroka u poređenju sa prosečno 12 obroka za decu koja su imala jednu ili manje glavobolje nedeljno.
Nakon prilagođavanja faktorima kao što su starost, pol, prihodi domaćinstva i drugi faktori životnog stila, istraživači su otkrili da su učesnici koji su redovno doručkovali i večerali sa svojom porodicom imali 8% manji rizik od čestih glavobolja od onih koji nisu jeli redovne obroke. .
Učesnici uzrasta od 12 do 17 godina takođe su pitani koliko često koriste supstance poput alkohola, cigareta, e-cigareta i kanabisa. E-cigarete je svakodnevno koristilo 8% učesnika sa čestim glavoboljama u poređenju sa 3% učesnika sa jednom ili manje glavobolje nedeljno. Takođe, 79% učesnika sa čestim glavoboljama nije koristilo e-cigarete u poslednjih mesec dana u poređenju sa 88% onih koji nisu imali česte glavobolje.
Nakon prilagođavanja starosti, pola, prihoda domaćinstva i drugih faktora životnog stila, istraživači su otkrili da oni koji svakodnevno koriste e-cigarete imaju dvostruko veće šanse za česte glavobolje u poređenju sa onima koji nikada nisu koristili e-cigarete.
Nakon sličnih prilagođavanja, istraživači nisu pronašli veze sa glavoboljama zbog spavanja, vremena ispred ekrana i upotrebe drugih supstanci.
Učesnici sa anksioznošću i poremećajima raspoloženja imali su dvostruko veći rizik od čestih glavobolja od onih bez njih.
„Procenjivali smo anksioznost i poremećaje raspoloženja jer su povezani sa glavoboljama i mogu uticati na životni stil ponašanja“, rekao je Orr. „Moguće je da redovni porodični obroci mogu dovesti do veće povezanosti i komunikacije unutar porodice i boljih ishoda mentalnog zdravlja, što zauzvrat može uticati na učestalost glavobolje.“
Orr je dodao: „Naši nalazi sugerišu da pitanje o faktorima životnog stila kao što je zloupotreba supstanci može pomoći medicinskim stručnjacima da identifikuju intervencije u načinu života koje mogu biti od pomoći mladim ljudima i mogu pomoći u smanjenju čestih glavobolja.“
Ograničenje studije je bilo što nije uključivala decu i tinejdžere koji žive u hraniteljskim domovima, institucijama ili u rezervatima prve nacije i drugim starosedeoskim naseljima u Kanadi.