Izloženost nekoliko kombinacija toksičnih atmosferskih zagađivača može izazvati simptome astme kod dece, sugeriše nedavna analiza.
Studija, objavljena u časopisu Nauka o ukupnom okruženju, pokazala je da je 25 različitih kombinacija zagađivača vazduha povezano sa simptomima astme među 269 dece osnovnih škola sa dijagnozom astme u Spokaneu u Vašingtonu.
U skladu sa prethodnim istraživanjem, studija koju je predvodila Vašingtonska državna univerziteta otkrila je socioekonomski disparitet – sa jednom grupom dece iz susedstva sa nižim prihodima izloženim toksičnijim kombinacijama, ukupno 13 od 25 identifikovanih u ovom istraživanju.
„To nije samo jedan zagađivač koji se može povezati sa ishodima astme. Ova studija je ispitala raznolikost i kombinacije toksičnih materija iz vazduha koje mogu biti povezane sa simptomima astme“, rekao je glavni autor Solmaz Amiri, istraživač VSU na Elson S. Floid College of Lek.
Dok su se druge studije fokusirale na ograničeni broj zagađivača, Amiri i njene kolege su koristile snagu tehnika mašinskog učenja da analiziraju potencijalne efekte izloženosti 109 zagađivača vazduha i njihovih kombinacija na ishode astme.
Istraživači su se oslanjali na podatke koje je prikupila i modelirala Agencija za zaštitu životne sredine o otrovima iz vazduha prisutnim u pojedinačnim naseljima oko 10 osnovnih škola u Spokaneu. Takođe su pristupili anonimnim podacima iz osnovnih škola za izveštaje učenika sa dijagnozom astme koji su imali simptome kao što su kašalj, piskanje, otežano disanje i potreba da koriste inhalator.
Studija je razmatrala simptome astme koji su se javljali 2019. i 2020. godine u šest meseci pre nego što su pandemijska blokada počela u martu 2020. Istraživači su zatim povezali ove podatke sa izloženošću zagađivačima vazduha do kojih je došlo tokom tih šest meseci i sa dva dugoročna perioda izloženosti od tri godine i pet godina pre pojave simptoma astme.
Istraživači su otkrili da su tri specifična zagađivača značajno povezana sa simptomima astme u sva tri perioda izloženosti.
Toksikanti koji su uključeni mogu imati nepoznata imena – 1,1,1 trihloretan, 2-nitropropan i 2, 4, 6 trihlorofenol – ali potiču od materijala koji se obično koriste. Prvi je rastvarač koji se široko koristi u industriji, ali se ranije koristio u sredstvima za čišćenje i lepkovima za domaćinstvo. Drugi je aditiv bojama i drugim završnim obradama, a treći je antiseptik i sredstvo protiv plesni koje je bilo zabranjeno 1980-ih, ali se još uvek može naći u nekim pesticidima i konzervansima napravljenim pre toga.
„Neke od ovih otrovnih materija iz vazduha su ukinute u SAD, ali se još uvek mogu naći u materijalima koji se možda nalaze u skladištu ili ljudi imaju u svom dvorištu ili garaži. Drugi otrovi iz vazduha i dalje postoje barem u životnoj sredini“, rekao je Amiri.
Ova studija nije imala za cilj da precizira izvor bilo kog zagađivača vazduha ili tačan razlog zašto je jedna grupa dece iz naselja sa nižim prihodima bila visoko izložena zagađivačima vazduha. Međutim, blizina poznatih izvora zagađenja vazduha može igrati ulogu, rekao je Amiri, kao što je život blizu autoputa sa puno saobraćaja ili objekata koji koriste rastvarače, kao što su proizvođači boja ili fabrike.
Nalaz o mogućem socio-ekonomskom disparitetu u izloženosti toksičnosti vazduha je u skladu sa prethodnim istraživanjem koje pokazuje da su deca iz oblasti sa nižim prihodima, na koje često ukazuju škole sa većim procentom učenika koji se kvalifikuju za besplatne ili smanjene obroke, izložena širokom spektru hrane. zagađivača vazduha u naseljima u kojima žive.
Dok je trenutna studija ograničena na grad srednje veličine Spokane, Amiri je primetio da su nalazi u skladu sa drugom studijom u Njujorku koja je otkrila slične zagađivače vazduha značajno povezane sa ishodima astme.
„I u Spokaneu iu Njujorku, bez obzira na okruženje – koliko su veliki ili mali gradovi – izgleda da ovi otrovi iz vazduha utiču na astmu kod dece“, rekla je ona.