Više vremena za mališane pred ekranom donosi više besa, otkriva studija

Više vremena za mališane pred ekranom donosi više besa, otkriva studija

Korišćenje tableta kao „e-bebisiterke“ za malu decu moglo bi da dovede do još više besa, što zauzvrat može da uznemirava roditelje koji pokušavaju da smire dete dajući mu tablet, pokazuje novo istraživanje.

Ova vrsta „začaranog kruga“ odigrala se tokom ranih godina mnogih kanadskih mladih koji su praćeni u studiji.

Zaključak, prema istraživačima, „upotreba tableta u ranom detinjstvu može poremetiti sposobnost upravljanja besom i frustracijom i dovesti do povećanih izliva kod male dece“.

Istraživanje je vodila Caroline Ficpatrick, profesorka obrazovanja na Univerzitetu Sherbrooke u Sherbrookeu, Kvebek. Objavljena je 12. avgusta u časopisu JAMA Pediatrics.

Kako je Ficpatrikov tim primetio, predškolske godine su „osetljiv period za razvoj veština emocionalne regulacije“.

Bebe su često sklone plaču i vrištanju. Ali kako godine prolaze, oni postaju mališani, a zatim i mala deca koja (nadamo se) mnogo bolje kontrolišu izraze besa i frustracije.

Međutim, za to im je potrebna pažnja roditelja. Prema istraživačima, mališani uče da regulišu emocije na dva načina. Prvo, roditelji mogu direktno da podučavaju decu da pomognu u kontroli emocionalnih izliva kako se pojave; i drugo, deca pažljivo posmatraju roditelje da bi naučila kako se odrasli nose sa sopstvenim emocijama.

Međutim, mališani sve više komuniciraju sa ekranima, a ne sa mamom ili tatom, rekao je Ficpatrikov tim.

Oni su primetili da, „prema američkom istraživanju, većina četvorogodišnjaka poseduje sopstveni mobilni uređaj,“ i — bez sumnje potpomognuto pandemijom — količina vremena koje malo dete provede buljeći u ove uređaje porasla je sa prosečnih 5 minuta dnevno 2020. do 55 minuta dnevno 2022.

Prethodna studija koju je sproveo isti tim otkrila je da su ispadi mališana porasli zajedno sa količinom vremena provedenog gledajući u ekran.

Novo ispitivanje pokušalo je da ponovi taj nalaz, a zatim da utvrdi da li bi moglo biti tačno: deca koja nisu uspela da razviju emocionalnu regulaciju mogla bi kasnije biti sklonija da im se da tablet.

Da bi saznali, dali su upitnike 315 roditelja dece uzrasta od 3,5 godine, od kojih svi odgajaju decu u kanadskoj provinciji Nova Škotska. Svakodnevna upotreba ekrana i emocionalna regulacija svakog deteta praćena je od starosti od 3,5 do 5,5 godina (između 2020. i 2022.).

U dobi od 3,5 do 5,5 godina, upotreba tableta kod dece porasla je sa prosečnih 6,5 sati nedeljno na oko 7, prema studiji.

Ficpatrikov tim je otkrio da dodavanje oko sat vremena dodatnog vremena ispred ekrana dnevno u dobi od tri i po godine odgovara značajnom skoku u nivou besa/frustracije tog deteta samo godinu dana kasnije.

Taj relativno visok nivo emocionalne uznemirenosti u dobi od 4,5 godine bio je vezan za povećanje upotrebe e-tableta od strane deteta kada je navršilo 5,5 godina, otkrili su istraživači.

Sve u svemu, „ovi rezultati sugerišu da upotreba tableta u ranom detinjstvu može doprineti ciklusu koji je štetan za emocionalnu regulaciju“, zaključio je kanadski tim.

Ništa od ovoga nije iznenađujuće, rekli su, pošto je poznato da „deca koja su izazovnija i manje regulisana imaju tendenciju da budu izložena više vremena ispred ekrana od strane roditelja“.

„Roditelji navode da koriste ekranske medije kao umirujuće sredstvo da pomognu u upravljanju emocionalnim izlivima male dece“, rekli su istraživači, iako bi taj impuls mogao jednostavno da produži ciklus.

Dr Skot Krakover, dečiji psihijatar u bolnici Northvell Zucker Hillside u Njujorku, se slaže.

„Događa se toliko mnogo varijabli da je to definitivno teško odrediti, ali obično ono što primetim jeste da ako su roditelji samo ostavljali decu na ovim elektronskim uređajima na neko vreme, ponekad vidimo gotovo kao povratna stanja uznemirenosti. .. skoro da se osećam kao hiperstimulacija ponašanja koju vidim kod upotrebe elektronskih uređaja“, rekao je on.

Šta roditelji mogu da urade da suzbiju ispade mališana u ovom okruženju?

„Osećam da sve uvek treba da bude umereno“, rekao je Krakover. „Na primer, ako ćete dozvoliti deci da koriste iPad, onda bih rekao da odredite razumno vreme kada ste u pozadini. Možda bi to moglo biti 20 minuta na iPad-u ili 15 minuta na iPad-u, i onda bi trebalo da bude pauza“.

Istraživači su takođe naglasili da nisu pratili da li je roditelj bio angažovan sa detetom dok je koristio tablet, tako da je moguće da bi interakcija roditelja sa decom u takvim trenucima mogla „ponuditi mogućnosti“ da pomognu deci da regulišu svoje emocije.

Interakcija jedan na jedan između roditelja i deteta je uvek preferirano sredstvo za pomoć detetu da se emocionalno razvija, rekao je tim. Ako to ne učinite, to može dugoročno naštetiti djetetu.

Sposobnost dece da se uzdrže od ispada i bijesa igra „važnu ulogu u sposobnosti da se odloži zadovoljenje i uspešno odgovori na zahteve ranog školovanja i budućeg zdravlja“, primetio je Ficpatrikov tim.