Previše vremena ispred ekrana može dovesti do kašnjenja u razvoju kod beba

Previše vremena ispred ekrana može dovesti do kašnjenja u razvoju kod beba

Previše vremena ispred ekrana može dovesti do kašnjenja u razvoju kod beba, kažu istraživači.

Kada su jednogodišnjaci gledali ekrane duže od četiri sata dnevno, imali su kašnjenja u komunikaciji i veštinama rešavanja problema kada su procenjeni u dobi od 2 i 4 godine, prema novoj studiji objavljenoj 21. avgusta u JAMA Pediatrics.

Takođe su imali kašnjenja u finim motoričkim i socijalnim veštinama sa 2 godine, iako je taj jaz nestao do 4 godine, istraživači.

Možda nisu ekrani, već ono što zamenjuju, rekao je stručnjak sa Jejla.

Interakcija licem u lice između roditelja i deteta daje bebama informacije o jeziku i značenju kroz izraze lica, reči, ton glasa i fizičku povratnu informaciju, rekao je David Levkovicz, razvojni psiholog u Yale Child Study Centru u New Havenu, Conn.

„To se ne dešava kada gledate ekran“, rekao je Levkovic za Njujork tajms.

Za ovu studiju, japanski istraživači predvođeni Ipei Takahašijem sa Univerziteta Tohoku u Sendaiju, Japan, zamolili su skoro 7.100 roditelja male dece da odgovore na pitanja o razvoju i vremenu ispred ekrana.

Više vremena ispred ekrana značilo je veću verovatnoću da ćete videti kašnjenja.

Oko 4% beba u studiji imalo je četiri ili više sati dnevno ispred ekrana, dok je 18% imalo dva do četiri sata. Većina je imala manje od dva sata.

Majke beba sa visokim nivoom vremena ispred ekrana su češće bile mlađe majke koje prvi put dolaze, sa nižim obrazovanjem i nižim prihodima i obrazovanjem u domaćinstvu. Takođe je veća verovatnoća da će doživeti postporođajnu depresiju, pokazalo je istraživanje.

Nije upoređivao zabavu sa obrazovnim vremenom ispred ekrana. Autori su predložili da buduće studije to urade.

„Razgovarajte sa svojim detetom što više možete, licem u lice koliko god možete“, rekao je Levkovicz da kaže roditeljima kada ih pitaju koliko vremena pred ekranom njihove bebe mogu da imaju.

Nije praktično reći da bi trebalo da zadrže svo vreme ispred ekrana, rekao je za Tajms.

„Nijedan roditelj to ne bi slušao. Samo mora biti umereno. Uz veliku dozu društvene interakcije u stvarnom životu,“ rekao je Levkovicz.