Vilmsov tumor: Rak bubrega kod dece

Vilmsov tumor: Rak bubrega kod dece

Dok je rak bubrega redak kod dece, Vilmsov tumor je najčešći tip koji se nalazi kod dece, sa između 500 i 600 dece koja se dijagnostikuje godišnje u SAD. Bolest najčešće pogađa decu uzrasta od 3 do 4 godine.

Zahvaljujući napretku u lečenju u poslednjih nekoliko decenija, stope preživljavanja od ovog retkog karcinoma značajno su se poboljšale. Izrada plana lečenja prilagođenog svakom detetu sa Vilmsovim tumorom je takođe pomogla da se poboljša prognoza za decu sa ovom bolešću.

„Svaki Vilmsov tumor je drugačiji — po veličini, lokaciji, složenosti i da li se proširio na druge organe“, kaže Stephanie Polites, MD, pedijatrijski hirurg na klinici Mejo. „Ključno je imati multidisciplinarni tim zdravstvenih radnika koji mogu razviti individualizovani plan nege za svako dete.

Evo šta porodice treba da znaju o lečenju ovog retkog raka u detinjstvu:

Na klinici Mejo, lečenje Vilmsovog tumora planira tim zdravstvenih radnika više specijalnosti. „Od trenutka kada je detetu dijagnostikovan tumor bubrega, naš tim se sastaje da razgovara o planu napada“, kaže Candace Granberg, MD, pedijatrijski urolog klinike Mejo.

Ovaj tim se sastaje kako bi pregledao potrebe svakog deteta sa Vilmsovim tumorom i odredio prvi korak za lečenje. „Koordiniramo brigu kako bismo pojednostavili sastanke i procedure kako bismo smanjili učestalost putovanja koje porodice moraju da idu“, kaže dr Granberg.

Pre početka lečenja, tim za negu vašeg deteta će utvrditi da li lečenje raka može uticati na buduću plodnost deteta. Ako je tako, oni nude mogućnosti porodice za očuvanje plodnosti. Ove opcije će zavisiti od starosti deteta, faze puberteta, dijagnoze i predloženog plana lečenja.

Na klinici Mejo, procedure za očuvanje plodnosti su integrisane sa drugim procedurama lečenja ili skeniranjem slika kad god je to moguće kako bi se izlaganje deteta anesteziji svelo na minimum.

Lečenje Vilmsovog tumora može početi operacijom za uklanjanje celog ili dela bubrega. Na klinici Mejo, pedijatrijski radiolozi konstruišu anatomske 3D modele Vilmsovog tumora i okolnih struktura u prirodnoj veličini kako bi pomogli u planiranju operacije. Ovaj pristup je koristan u izazovnim okolnostima, kao što je uklanjanje samo dela bubrega koji sadrži tumor (delimična nefrektomija) ili uklanjanje više tumora iz jednog bubrega.

Lečenje često uključuje hirurško uklanjanje celog bubrega i obližnjih limfnih čvorova kroz rez u abdomenu. S obzirom na značajnu veličinu mnogih Vilmsovih tumora i njihovu blizinu vitalnim strukturama i organima, pedijatrijski hirurški tim vašeg deteta treba da se specijalizuje za složene abdominalne operacije za decu kako bi obezbedio najbolje rezultate.

Ponekad se tumor proširi u glavne krvne sudove, a pristup zahteva pomoć vaskularnih hirurga koji su specijalizovani za lečenje bolesti cirkulatornog sistema.

„Blagosloveni smo na klinici Mejo što imamo ove specijaliste odmah niz hodnik iz naših pedijatrijskih operacionih sala. Oni dovode ceo svoj tim u našu sobu i ili rekonstruišu glavne krvne sudove ili postavljaju transplantate ako je potrebno“, kaže dr Granberg. „Ovo su procedure koje rade stalno, tako da je njihovo postojanje za ove retke slučajeve kod dece neophodno za uspešnu operaciju.“

Hemoterapija se može koristiti pre operacije za smanjenje tumora i njihovo lakše uklanjanje. Posle operacije, može da ubije ćelije raka koje su ostale u telu. Hemoterapija takođe može biti opcija za decu čiji su karcinomi predaleko da bi se u potpunosti uklonili operacijom.

Nova tehnologija i istraživanja nastavljaju da poboljšavaju tretman.

Terapija zračenjem se takođe može koristiti za lečenje Vilmsovog tumora. Terapija zračenjem najčešće koristi rendgenske zrake za zračenje intenzivne energije za ubijanje ćelija raka. Terapija protonskim snopom, još jedan važan napredak u nezi dece sa Vilmsovim tumorom i drugim karcinomima u detinjstvu, takođe se može koristiti. Ova visoko ciljana precizna terapija snopom uništava rak dok štedi zdravo tkivo. Važna je komponenta plana lečenja dece, jer sprečava oštećenje organa u razvoju i smanjuje dugoročne komplikacije, neželjene efekte i sekundarne maligne bolesti.

Istraživanja Vilmsovog tumora su u toku, a istraživači Klinike Mejo proučavaju nove načine lečenja ovog retkog raka. „Iako je izlečenje mogućno u većini slučajeva, moramo da radimo bolje – želimo da izlečimo sve“, kaže Patricio Gargollo, MD, pedijatrijski urolog klinike Mejo.

Dr Gargollo i njegove kolege preporučuju traženje dečjeg centra za rak sa iskustvom u lečenju Vilmsovih tumora. Uz pravi tim za negu, deca sa Vilmsovim tumorom mogu imati odlične rezultate.