Može li dodatna so štetiti bubrezima?

Može li dodatna so štetiti bubrezima?

Natrijum je mineral koji je vašem telu potreban za dobro funkcionisanje. Kada kombinujete natrijum sa mineralom, hloridom, ova dva čine kuhinjsku so.

Natrijum se dodaje mnogim prerađenim namirnicama, uključujući upakovane i smrznute obroke. Mnogi recepti zahtevaju sol u sastojcima, a mnogi ljudi dodaju kuhinjsku so u hranu radi ukusa. Ali prema dr Ivanu Porteru II, nefrologu sa klinike Mejo, dodavanje previše soli u ishranu nije dobra stvar. Nedavna studija u JAMA Netvork Open otkrila je da dodavanje soli u hranu može povećati rizik od hronične bolesti bubrega.

Vaši bubrezi uravnotežuju količinu natrijuma u ​​vašem telu. Ako dobijete previše, nakuplja vam se u krvi. Vaše srce radi teže da pumpa i povećava krvni pritisak, povećavajući rizik od srčanih bolesti, moždanog udara i bolesti bubrega.

„Hronična bolest bubrega—to je način na koji opisujemo šta se dešava kada bubrezi imaju problema sa filtriranjem otpada i toksina iz krvi“, kaže dr Porter.

Natrijum se dodaje većini prerađenih namirnica. Takođe je u puno začina. „Tako da nam je veoma lako da dobijemo mnogo više natrijuma nego što nam je potrebno. I veoma nam je lako da dobijemo opasnu količinu natrijuma koja ima neki uticaj na naš krvni pritisak ili naše opšte zdravlje“, kaže on.

Preporučena dnevna granica natrijuma je 2.300 miligrama, ili oko 1 kašičica. Dr Porter preporučuje čitanje etiketa na hrani. I smanjite količinu soli koristeći začine bez soli.

„Ponekad možete ili zaustaviti ili preokrenuti neke od početnih oštećenja koja se dešavaju sa hroničnom bolešću bubrega. Što duže proces traje, što je teži, manja je verovatnoća da ćete moći da se vratite zdravim bubrezima. I tada moramo razmišljati o stvarima koje će zameniti funkciju bubrega poput dijalize ili transplantacije“, kaže on.