Nova studija otkriva da video igre mogu poboljšati mentalno zdravlje, ali prekomerno igranje može imati suprotan efekat

Nova studija otkriva da video igre mogu poboljšati mentalno zdravlje, ali prekomerno igranje može imati suprotan efekat

Studija koja je obuhvatila skoro 100.000 ljudi u Japanu otkriva da igranje video igara, pa čak i posedovanje konzole, može imati pozitivan uticaj na mentalno zdravlje, ali prekomerno igranje može štetiti blagostanju.

Istraživanje, sprovedeno između 2020. i 2022. godine tokom pandemije COVID-19, ispitivalo je psihološki stres i zadovoljstvo životom kod 97.602 japanskih ispitanika u dobi od 10 do 69 godina. Analizom rezultata došlo se do zaključka da posedovanje konzole i igranje video igara može poboljšati mentalno zdravlje, ali samo u umerenim količinama.

Zanimljivo je da su istraživači, koristeći podatke iz lutrije za kupovinu konzola Nintendo Switch i PlayStation 5, otkrili da su dobitnici lutrije pokazivali poboljšane rezultate u smanjenju stresa i većem zadovoljstvu životom. Međutim, rezultati su ukazali na negativan uticaj kod onih koji su igrali više od tri sata dnevno, s padom blagostanja sa svakim dodatnim satom igranja.

Studija je imala neka ograničenja, uključujući činjenicu da je sprovedena u specifičnim uslovima pandemije i da nije pravila razliku između različitih vrsta igara koje mogu imati različite efekte na mentalno zdravlje. Takođe, učesnici su birali da li da učestvuju u lutriji, što nije pružilo slučajan uzorak, i nije bilo moguće odvojeno pripisati efekte igranja igara od efekata dobitka na lutriji.

Iako su video igre poznate po potencijalu da smanje stres, poboljšaju socijalnu povezanost (u mrežnim okruženjima) i razviju kognitivne veštine, takođe je važno pratiti i moguće negativne posledice, kao što su smanjenje fizičke aktivnosti, poremećaji u spavanju i ishrani, i smanjenje socijalne interakcije u stvarnom životu.

Eksperti predlažu nekoliko saveta za uravnoteženje igranja igara i očuvanje mentalnog zdravlja:

  1. Postavite vremenska ograničenja: Ograničite vreme igranja kako ne bi ometalo san, fizičku aktivnost i druge važne aktivnosti tokom dana.
  2. Mudro birajte igre: Odaberite igre koje su primerene uzrastu i razmotrite njihov sadržaj kako biste izbegli one koje mogu izazvati agresiju ili prekomernu konkurenciju.
  3. Pratite navike u ishrani i spavanju: Osigurajte da igranje igara ne utiče na obrasce ishrane i spavanja. Izbegavajte igranje pred spavanje kako biste sprečili poremećaje u snu.

Ova studija pruža korisne uvide u moguće prednosti i rizike povezane sa igranjem video igara i podseća na važnost uravnoteženog pristupa kako bi se maksimizirale koristi dok se minimiziraju potencijalni negativni efekti.