Tretman za tinejdžersku depresiju mogao bi se naći u školskim fiskulturnim salama i na sportskim terenima, tvrdi velika studija.
Programi vežbanja pod nadzorom povezani su sa značajnim smanjenjem simptoma depresije kod dece i tinejdžera, pokazuje analiza podataka iz 21 studije u kojoj je učestvovalo više od 2.400 dece.
„Ovo je prvi put da smo uspeli da sastavimo dovoljno studija kako bismo mogli da donesemo prilično dobar zaključak da odgovorimo na pitanje „Da li su fizička aktivnost i vežbanje dobri za decu sa simptomima depresije?“, kaže ko-studija? autor Volter Tompson, penzionisani profesor fiziologije vežbanja na Državnom univerzitetu Džordžije u Atlanti. „Odgovor je pretežno da.“
Dalje, podaci ukazuju na specifičnu dozu vežbanja koja će doneti najveću korist kod dece: Otprilike sat vremena fizičke aktivnosti tri dana u nedelji pružilo je najbolje olakšanje simptoma depresije.
„I znate, to je prilično blizu onome što je savezna vlada preporučila kao redovnu vežbu i za decu i za odrasle, negde između 75 i 150 minuta nedeljno“, rekao je Tompson.
Studija je takođe otkrila da su programi vežbanja kraći od 12 nedelja doneli veće koristi — verovatno zato što tako strogo definisan program omogućava učesnicima pozitivan osećaj dostignuća i postignuća, prema uredničkom koautoru Eduarda Bustamantea, docenta kineziologije i ishrane. na Univerzitetu Ilinois, Čikago.
„Ovi programi fizičke aktivnosti koje imamo smanjuju simptome depresije bez pokušaja“, rekao je Bustamante. „Ovaj uticaj dobijamo čak i bez eksplicitnog pokušaja da smanjimo depresiju.“
Ovi rezultati nude potencijalni odgovor na krizu mentalnog zdravlja koja pogađa američke tinejdžere i mlade odrasle osobe nakon pandemije i drugih velikih društvenih promena.
U 2021. godini, skoro svaka četvrta mlada odrasla osoba rekla je da je nedavno tražila i primila lečenje mentalnog zdravlja, prema izveštaju američkih centara za kontrolu i prevenciju bolesti.
Depresija je drugi najčešći mentalni poremećaj među decom i tinejdžerima i snažan je prediktor budućih mentalnih poremećaja i samoubistava, rekli su autori studije u beleškama.
Do 67% mladih ljudi sa simptomima depresije izloženo je riziku od razvoja potpune depresije ili anksioznosti u odraslom dobu, rekli su istraživači.
Za studiju, istraživački tim je objedinio podatke izvučene iz 21 prethodnog kliničkog ispitivanja u kojima su deca i tinejdžeri učestvovali u programima fizičke aktivnosti.
Ispitivanja su možda imala za cilj proučavanje nečeg drugog osim mentalnog zdravlja – na primer, gojaznosti, uspeha u obrazovanju ili ADHD-a (poremećaj nedostatka pažnje/hiperaktivnosti) – ali su svi uključivali alate koji su ocenili simptome depresije učesnika.
Istraživači su otkrili da je najviše koristi bilo kod učesnika starijih od 13 godina.
To ima smisla, s obzirom na to da države uglavnom postepeno ukidaju svoje zahteve fizičkog vaspitanja oko 5. razreda, rekao je Tompson.
„Oko 12 godina, kada dete uđe u srednju školu, više nema uslova za fizičko vaspitanje“, rekao je Tompson. „To znači da ne dobijaju strukturiranu fizičku aktivnost koju imaju mlađa deca. Dakle, ono što vidimo je povećanje simptoma depresije, što se prevodi u kliničku dijagnozu depresije, koja ih zatim prati u srednju školu i u odraslo doba“.
Analiza, koja je objavljena na mreži 3. januara u JAMA Pediatrics, takođe je otkrila veću korist od vežbanja kod dece kojoj je već dijagnostikovana depresija ili neka druga mentalna bolest.
„To nije bilo iznenađenje“, rekao je dr Aniš Dube, predsednik Saveta za decu, adolescente i njihove porodice Američkog psihijatrijskog udruženja.
„Jedan od istaknutijih simptoma [depresije] može biti fizička neaktivnost ili fizička inercija, kao i nedostatak želje da se nešto želi“, rekao je Dube. „Dakle, u izvesnom smislu, sama fizička aktivnost je slična intervenciji koju bismo nazvali aktivacijom ponašanja“, u kojoj se pacijenti upuštaju u značajne aktivnosti kako bi poništili ovu depresivnu letargiju.
Postoji nekoliko razloga zašto fizička aktivnost može pomoći u ublažavanju depresije, kažu stručnjaci.
Vežbanje oslobađa hormone mozga zvane endorfini koji podstiču osećaj blagostanja i poboljšavaju opšte raspoloženje, rekao je Tompson.
Fizička aktivnost takođe može učiniti da se dete oseća bolje tako što će njegova tela učiniti zdravijim i promovišući kvalitetan san, dodali su stručnjaci.
Dalje, vežbanje promoviše zdravlje mozga, rekao je Bustamante.
„Imamo dokaze da kada deca vežbaju, njihova bela materija [mozga] se poboljšava, i tako delovi vašeg mozga koji komuniciraju između regiona na neki način postaju međusobno povezani i efikasniji“, objasnio je Bustamante. „Imamo podatke da vidite više aktivacije u oblastima relevantnim za kognitivni zadatak. Dakle, delovi dečjeg mozga koji su odgovorni za fokus su aktivniji nakon što vežbaju.“
Takođe je verovatno da vežbanje čini da se deca osećaju bolje jer su u interakciji sa drugom decom i odraslima, i odvraćaju svoje misli od svojih nevolja, rekao je Mič Prinštajn, razvojni psiholog i glavni naučni službenik Američkog psihološkog udruženja.
„Kada vežbamo, obično ne razmišljamo ni o čemu osim o vežbi jer ona fizički opterećuje naša tela, i to je dobra stvar“, rekao je Prinstin. „To promoviše svesnost, svesnu svest o ovde i sada. I to nas ponekad izvlači iz više ruminativnog stila kada smo depresivni, što je na neki način stvarno razmišljanje ili zabrinutost ili zabrinutost zbog nedavnih stresora.“
Međutim, Tompson i drugi stručnjaci su primetili da su ovi rezultati uglavnom došli iz organizovanih i nadgledanih programa vežbi.
„Lako nam je da kažemo izađite napolje i igrajte se, ali ne znamo šta to znači. Neka deca će izaći napolje i njihova ideja igre je da uđu na svoje telefone“, rekao je Tompson.
Tompson podstiče roditelje da idu u školu svoje dece i da se uvere da su upisani na časove fizičkog vaspitanja ili vannastavne sportove, kako bi mogli da razviju zdrave navike koje će ih pratiti u odraslom dobu.
Iako se od učenika srednjih i srednjih škola često ne zahteva da pohađaju časove fizičkog vaspitanja, mnoge škole nude nastavu kao opciju, rekao je Tompson.
„Tenis zahteva veštinu, ali gde se to nauči? Pa, odlično mesto za učenje te veštine za doživotnu posvećenost tom sportu je u srednjoj i srednjoj školi“, rekao je Tompson.
Roditelji takođe mogu da nateraju svoju decu da češće vežbaju tako što će im pokazati kako se to radi, uključujući redovnu fizičku aktivnost u svoje živote, predložio je on.
„Ako ste roditelj i fizički ste aktivni, verovatno je da će vaše dete biti fizički aktivno“, rekao je Tompson. „Ako imate svoj Peloton u podrumu i okrećete pedale, a dete vam priđe i kaže: ‘Hej, to izgleda zabavno’, pozovite i njih da učestvuju.