Novo istraživanje istraživača Dana-Farber Instituta za rak ima ohrabrujuće vesti za mlade žene koje su preživele rak dojke i žele da imaju decu.
Studija, koja je pratila skoro 200 mladih žena lečenih od raka dojke, otkrila je da je većina onih koje su pokušale da zatrudne u proseku od 11 godina nakon lečenja uspele da zatrudne i rode dete.
Nalazi, koji će biti predstavljeni na godišnjem sastanku Američkog društva za kliničku onkologiju (ASCO) 2024., posebno su vredni pažnje jer odgovaraju na nekoliko pitanja koja su ostala otvorena u prethodnim studijama o trudnoći i stopi živog rađanja među preživelima od raka dojke, autori studije recimo.
„Ranije studije su bile ograničene jer su uključivale odabrane podgrupe pacijenata, pratile pacijente u relativno kratkom vremenskom periodu i nisu pitale učesnike tokom perioda studije da li su pokušale da zatrudne“, kaže viši autor studije, En Partridž. , MD, MPH, osnivač i direktor Programa za mlade sa rakom dojke u Dana-Farber. „Ova studija je osmišljena da popravi te praznine praćenjem trudnoće i stope živog rađanja među grupom preživjelih od raka dojke i pacijenata koji su naveli da su pokušali da zatrudne nakon dijagnoze raka.
Pacijentkinje u studiji bile su učesnice studije o raku dojke kod mladih žena, koja prati zdravlje grupe žena sa dijagnozom raka dojke u dobi od 40 godina ili mlađoj. Od 1.213 kvalifikovanih učesnika, 197 je prijavilo pokušaj trudnoće tokom srednjeg praćenja. – period od 11 godina. U okviru ove poslednje grupe, srednja starost u vreme postavljanja dijagnoze bila je 32 godine, a većini je dijagnostikovan rak dojke pozitivan na hormonske receptore. Učesnice su periodično ispitivane da li su pokušale da zatrudne i da li su zatrudnele i rodile.
Tokom studije, 73% žena koje su pokušavale da zatrudne je zatrudnelo, a 65% je imalo živorođenje, otkrili su istraživači. Oni koji su se opredelili za očuvanje plodnosti zamrzavanjem jajnih ćelija/embriona pre lečenja karcinoma imali su višu stopu živog rađanja, dok su stariji učesnici imali nižu stopu trudnoće i živog rađanja.
Učesnici u studiji imali su rak dojke u rasponu od stadijuma 0, koji je neinvazivan i ograničen na unutrašnjost mlečnog kanala, do stadijuma III, u kojem se rak proširio na limfne čvorove. Istraživači su otkrili da stadijum bolesti u trenutku dijagnoze nije statistički povezan sa postizanjem trudnoće ili živog rođenja.
„Za mnoge mlade žene sa rakom dojke, mogućnost da imaju decu nakon lečenja predstavlja veliku zabrinutost“, kaže prvi autor studije, Kimia Sorouri, MD, MPH, iz Dana-Farber. „Nalazi naše studije mogu biti od pomoći prilikom savetovanja pacijenata o pitanjima plodnosti. Nalaz da je zamrzavanje jajnih ćelija/embriona pre lečenja povezano sa većom stopom živog rađanja naglašava potrebu za dostupnošću usluga očuvanja plodnosti za ovu populaciju.“