Kod trudnica koje nisu rodile, veća izloženost radonu je povezana sa većim izgledima za gestacijski dijabetes (GD), prema studiji objavljenoj na internetu 10. januara u JAMA Netvork Open.
dr Iijia Zhang, sa Medicinskog centra Irving Univerziteta Kolumbija u Njujorku, i kolege su ispitali povezanost izlaganja radonu na nivou okruga sa rizikom od GD u multicentričnoj kohortnoj studiji zasnovanoj na populaciji koristeći podatke iz ishoda nulliparalne trudnoće. Studija: Monitoring kohorte budućih majki. Podaci su uključeni za 9.107 učesnika; 41,6 odsto je ikada koristilo duvan.
Istraživači su otkrili da je srednja koncentracija radona na nivou okruga bila 1,6 pCi/L; 4,2 odsto učesnika imalo je zabeležen GD. Šanse za razvoj GD su bile veće za pojedince koji žive u okruzima sa najvišim nivoom radona (≥2 pCi/L) u poređenju sa onima koji žive u okruzima sa najnižim nivoom radona (<1 pCi/L), nakon prilagođavanja za potencijalne zbunjujuće faktore (šanse odnos, 1,37 procenata interval poverenja, 1,41 prema 3,11); odnos šanse je oslabljen na 1,36 (95 procenata intervala pouzdanosti, 1,00 do 1,86) nakon dodatnog prilagođavanja za fine čestice zagađivača vazduha (PM 2,5). Pušači koji su ikada živeli u okruzima sa višim (≥2 pCi/L) nivoom radona i oni koji žive u okruzima sa višim nivoom radona i PM 2,5 imali su povišene šanse za GD (odnos izgleda [95 procenata intervala poverenja], 2,09 [1,41 do 3,11]) i 1,93 [1,31 do 2,83], respektivno), iako ih je bilo nema statistički značajnih interakcija.
„Ova studija pruža osnovu za buduća istraživanja koja se fokusiraju na merenje radona u zatvorenom prostoru na individualnom nivou kako bi se potvrdili nalazi i istražili osnovni biološki mehanizmi“, pišu autori.