Vaše dete ima temperaturu: Kada je vreme da se obratite lekaru?

Vaše dete ima temperaturu: Kada je vreme da se obratite lekaru?

To je doba godine kada se vaša deca vraćaju kući sa šmrckanjem i bolom u grlu, ali kada treba da brinete ako imaju temperaturu?

U određenoj meri, groznica je prirodan način da se telo bori protiv infekcije, kaže jedan stručnjak.

„Groznica pomaže imunološkom sistemu“, objasnio je dr Kristofer Tolčer, pedijatar iz Agoura-Vest Vallei Pediatrics, deo mreže dečje bolnice u Los Anđelesu. „Usporava širenje virusa i bakterija. Pomaže telu da proizvodi više antitela i hemikalija koje se bore protiv infekcije i pomaže ćelijama imunog sistema da se bolje kreću po telu.“

„Groznica skoro nikada nije opasna…“, rekao je on u bolničkom saopštenju. „Groznica mora da dostigne 107° da bi izazvala oštećenje tkiva. To je izuzetno retko.“

Međutim, ako temperatura vašeg deteta dostigne 105°, pozovite svog lekara. „To ne znači da je dete u opasnosti, ali dete treba da bude pregledano kod lekara tog dana da vidi šta se dešava“, rekao je Tolčer.

Normalna telesna temperatura deteta kreće se od 97 do 100°, sa prosekom oko 98,6. Kada temperatura kod osobe dostigne 100,4 ili više, to se smatra groznicom.

Odmah pozovite doktora vašeg deteta za:

  • Groznicu koja traje više od četiri do pet dana
  • Povišenu temperatura (preko 100,4C) kod novorođenčeta mlađeg od 2 meseca
  • Groznicu od 40C ili više kod deteta bilo kog uzrasta, uključujući tinejdžere
  • Groznicu kod novorođenčeta (mlađeg od 1 godine) preko 38.8C više od dva dana

Ako vaše dete ima temperaturu i bilo koji od ovih sledećih znakova, odmah pozovite svog lekara ili idite u hitnu pomoć:

  • Rasprostranjen, crveni ili ljubičasti osip
  • Ukočen vrat i jaka glavobolja
  • Teški bol, uključujući jak bol u stomaku
  • Kratak dah
  • Ekstremna slabost ili izmenjeno mentalno stanje
  • Dehidracija (pelene su suve, dete ne piški mnogo i urin je taman)
  • Napadi

Deca mlađa od 5 godina ponekad mogu imati napad tokom groznice. „Napadi su strašni za gledanje, ali većinu vremena ne morate da idete u hitnu“, rekao je Tolčer.

Ako vaše dete ima napad koji traje manje od dva minuta, pozovite svog lekara. Ako napad traje duže od četiri do pet minuta, pozovite hitnu pomoć.

Sada, ako vaše dete ima temperaturu koja se može lečiti kod kuće, kako najbolje da učinite da dete bude udobno dok se oporavlja?

„Fokusirajte se na to kako je dete, a ne na broj na termometru“, rekao je Tolčer. „Ako je temperatura 100,5, ali dete plače od glavobolje ili bolova u uhu, dajte mu lek protiv bolova. Ali ako ima 104 [temperaturu] i nije tako loše, samo im dajte tečnost i neka im bude udobno.“

Previše slojeva odeće i teških ćebadi će podići temperaturu, tako da su lagane pidžame i lagana ćebad u redu.

Dajte puno tečnosti. „Telo sagoreva vodu mnogo brže kada ima temperaturu, zbog čega su dodatne tečnosti važne“, objasnio je Tolčer. „Ne želite da vaše dete dehidrira.“

Kako znati kada vaše dete može biti dehidrirano? Ako je urin vašeg deteta taman, ili vaše dete ne mokri tako često kao obično, dajte više tečnosti. Dajte im sve što će piti, uključujući vodu, bistre supe, rastvor elektrolita ili sladoled.

„Ako dete ima 104 [temperaturu] i ima mnogo bolova u telu, davanje jednog leka će ga smanjiti za dva ili tri stepena. To je dovoljno. Samo želite da detetu učinite ugodnije“, primetio je Tolčer.

U stvari, „ako agresivno pokušavate da ga održite na 98,6, usporavate imuni odgovor na infekciju“, dodao je on.

Čak i ako je vaše dete jadno i želite da se oseća bolje što je pre moguće, pazite da ne predozirate lekove protiv prehlade. Pažljivo pratite uputstva na etiketi.

Najbolji lekovi za groznicu su acetaminofen (Tilenol) ili ibuprofen (Advil). Nikada nemojte davati aspirin.

Najvažnije, ne paničite.

„Svi moramo da se odmaramo kada smo bolesni“, rekao je Tolčer. „To je jedna od prednosti groznice. Usporava vas i navodi da napravite pauzu.“