Naučnici otkrivaju šta je zapravo unutar e-cigareta

Naučnici otkrivaju šta je zapravo unutar e-cigareta

Kada su se pre oko dve decenije pojavile vape ili e-cigarete kao alternativa pušenju, njihova popularnost i upotreba su postale predmet sve većih zabrinutosti. Države i regulatori sada hvataju korak sa proizvodom koji se široko smatra zavisničkim i rizičnim po zdravlje. Australija je nedavno usvojila pionirski zakon koji će zabraniti prodaju svih vrsta vape proizvoda kasnije ove godine.

Na tržištu su najrasprostranjeniji vape proizvodi za jednokratnu upotrebu, čija je namena privlačenje mladih potrošača. Iako im je vek trajanja kratak, vape predstavljaju složene proizvode koji sadrže različite vredne resurse. Međutim, problem leži u nedostatku efikasnih sistema za prikupljanje ili recikliranje vape proizvoda. Većina završava kao elektronski otpad na deponijama, a neki se jednostavno bacaju na ulicu.

Vape proizvodi se mogu podeliti na one za višekratnu i jednokratnu upotrebu, pri čemu su jednokratni proizvodi dominantniji na tržištu. Vape uređaji za višekratnu upotrebu obično sadrže punjive baterije i kertridže ili tečne dopune u različitim ukusima. Neki od naprednijih modela poseduju mikroprocesore sa prilagodljivim karakteristikama, LED diode i male ekrane u boji.

Jednokratni vape uređaji imaju osnovne komponente koje se mogu naći u svim e-cigaretnim proizvodima. Baterija, senzor pritiska, LED svetlo, grejni element i rezervoar sa e-tečnošću su neizostavni delovi ovih uređaja. Kada se uređaj aktivira, baterija napaja grejni element koji isparava tečnost.

Rastavljanje vape proizvoda omogućava nam da bolje razumemo unutrašnje komponente i njihove uloge u samom uređaju. Ovo pruža korisne informacije o materijalima, proizvodnim procesima i tehnologiji korišćenoj pri izradi uređaja. Takođe, omogućava uvid u mogućnosti popravke i recikliranja, što je važno za upravljanje potencijalno štetnim materijalima na kraju životnog ciklusa.

Vape proizvodi za jednokratnu upotrebu ne bi trebalo da se rastavljaju, s obzirom da su njihova kućišta obično zatvorena i zalepljena. Unutrašnji delovi su često međusobno povezani, a litijumske baterije su uobičajeni deo ovih uređaja. Ove baterije, iako manje dimenzija, mogu dugo zadržati napunjenost, što je neophodno za rad uređaja.

Senzor pritiska vazduha i grejni element su ključni delovi vape uređaja koji omogućavaju isparavanje e-tečnosti prilikom korišćenja. Materijali koji se koriste za izradu vape proizvoda za jednokratnu upotrebu, poput litijuma i aluminijuma, predstavljaju vredne resurse koji se mogu reciklirati. Međutim, kada se ovi proizvodi odbace kao e-otpad, postaju potencijalna opasnost zbog prisustva litijumskih baterija koje mogu izazvati požar.

Ukupno gledano, vape proizvodi za jednokratnu upotrebu predstavljaju značajan problem zbog nedostatka efikasnih sistema za recikliranje, potencijalne opasnosti po životnu sredinu i gubitka vrednih resursa.