Vakcinacija protiv malih boginja u detinjstvu mogla bi da pruži zaštitu od virusa majmunskih boginja, otkriva studija

Vakcinacija protiv malih boginja u detinjstvu mogla bi da pruži zaštitu od virusa majmunskih boginja, otkriva studija

Studija koautora iz ECDC, SZO i nacionalnih instituta za javno zdravlje u četiri evropske zemlje, a objavljena u Eurosurveillance, otkrila je da bi prethodna vakcinacija protiv malih boginja u detinjstvu mogla da zaštiti od infekcija izazvanih virusom majmunskih boginja (MPKSV) klade II kod muškaraca. Međutim, procenjeni stepen zaštite varirao je među zemljama, naglašavajući potrebu za daljim istraživanjem kako bi se potvrdili rezultati studije.

U svetlu izbijanja mipoksa u Evropi 2022–2023. koje je uglavnom pogodilo određene grupe sa visoko rizičnim ponašanjem među muškarcima koji imaju seks sa muškarcima, studija je nastojala da utvrdi efikasnost istorijske vakcinacije protiv malih boginja tokom detinjstva protiv laboratorijski potvrđenog mipoksa, informisati napore za vakcinaciju.

Podaci o nadzoru zasnovani na slučajevima odabrani su iz zemalja koje su prikupljale informacije o prethodnom statusu vakcinacije protiv velikih boginja slučajeva mepoka i imale dostupne podatke o istorijskom obuhvatu vakcinacijom protiv malih boginja, naime Danska, Francuska (samo kopno), Holandija (samo kopno) i Španija.

Studija je analizirala slučajeve mipoksa rođenih u ovim zemljama tokom vrhunca nacionalnih kampanja vakcinacije protiv malih boginja (poslednje 1971. godine). Prijavljeno je da se premalo slučajeva mipoksa kod žena prilagođava polu u analizi, tako da su uključeni samo slučajevi zabeleženi kao muškarci.

Efikasnost vakcine i odgovarajući intervali poverenja (CI) od 95% za svaku zemlju su zatim procenjeni korišćenjem logističke regresije prema Faringtonovoj metodi skrininga. Objedinjena procena je zatim izračunata korišćenjem modela slučajnih efekata.

Procenjena pokrivenost velikim boginjama u prošlosti bila je visoka (80–90%) u svim zemljama do kraja 1960-ih, značajno opadajući tokom poslednjih 10 godina programa vakcinacije.

Procene efikasnosti vakcine prethodne vakcinacije protiv malih boginja protiv mpok-a uzrokovanih MPKSV kladom II su se uveliko razlikovale od zemlje do zemlje, u rasponu od 42% u Holandiji do 84% u Španiji, što verovatno odražava različite strategije pojačavanja. Ukupna procena efikasnosti vakcine bila je 70% sa širokim intervalom poverenja od 95% od 23–89%, što ukazuje na visok nivo neizvesnosti.

Nalazi studije sugerišu da bi istorijska vakcinacija protiv malih boginja u detinjstvu u evropskom okruženju mogla da zaštiti dve trećine muškaraca od mpoksa izazvanog MPKSV kladom II. Međutim, postojala je značajna nesigurnost u rezultatima i varijacije između zemalja. Rezultati ove studije stoga nisu dovoljni da podrže diferencijalnu vakcinaciju protiv malih boginja za zaštitu od mipoksa na osnovu istorijskog statusa vakcinacije protiv malih boginja ili starosti.

Autori preporučuju da se osobama sa visokim rizikom od izlaganja ponudi vakcinacija protiv mpoka, bez obzira na istoriju vakcinacije. Sa nedavnim porastom slučajeva klade Ib mpok-a u nekoliko zemalja u centralnoj i istočnoj Africi, postoji hitna potreba za sprovođenjem sličnih studija o efikasnosti vakcine protiv malih boginja protiv najnovije cirkulišuće klade.