Vakcinacija protiv humanog papiloma virusa (HPV) povezana je sa smanjenim izgledima za nekoliko tipova karcinoma povezanih sa HPV-om, a ne samo za rak grlića materice, prema studiji predstavljenoj na godišnjem sastanku Američkog društva za kliničku onkologiju, održanom od 31. maja do 4. juna u Čikagu.
Džeferson DeKlo, sa Univerziteta Tomas Džeferson u Filadelfiji, i njegove kolege su sproveli retrospektivnu kohortnu studiju koja je uključivala pacijente starosti od 9 do 39 godina koji su prisustvovali medicinskim sastancima gde je bilo koja vakcina primenjena između 1. januara 2010. i 31. decembra 2023. godine. Učesnici su bili u kategoriji oni koji su vakcinisani protiv HPV-a najmanje pet godina ranije i oni koji u istoriji nisu vakcinisani protiv HPV-a.
Istraživači su otkrili da su muškarci vakcinisani protiv HPV-a imali smanjene šanse za karcinome povezane sa HPV-om (odnos šanse, 0,46), što je uglavnom bilo vođeno značajnim smanjenjem raka glave i vrata (HNC; odnos šanse, 0,44).
Žene vakcinisane protiv HPV-a imale su značajno niže šanse za rak grlića materice i karcinom povezanih sa HPV-om u celini (odnos šanse, 0,71 i 0,73, respektivno). Nije primećena značajna razlika u izgledima za HNC i rak vulve/vagine za vakcinisane žene u odnosu na kontrolne grupe. Verovatnoća razvoja skvamoznih intraepitelnih lezija visokog stepena i karcinoma in situ smanjena je za vakcinisane ženke (odnos šanse, 0,44 i 0,422, respektivno).
„Ova studija dodaje sve veći broj dokaza koji pokazuju smanjenu stopu raka povezanog sa HPV-om među ljudima koji su primili HPV vakcinu“, rekao je DeKloe u izjavi. „Identifikovanje efikasnih intervencija koje povećavaju stopu vakcinacije protiv HPV-a je ključno za smanjenje nepotrebnog opterećenja raka u Sjedinjenim Državama.