Vakcinacija protiv hepatitisa E je efikasna u dve doze umesto u tri

Vakcinacija protiv hepatitisa E je efikasna u dve doze umesto u tri

Hepatitis E, potencijalno ozbiljna virusna bolest jetre, prenosi se preko kontaminirane vode. Rizik je posebno visok u populaciji sa ograničenim pristupom bezbednoj vodi i kanalizaciji. U Južnom Sudanu, epidemije su redovno pustošile kampove za interno raseljena lica i populaciju njihovih domaćina.

Iako je vakcina dostupna od 2011. godine, njen režim od 3 doze otežava primenu u takvom kontekstu. Tim iz Lekara bez granica (MSF), MSF Epicentra, Univerziteta Džons Hopkins (JHU), Ministarstva zdravlja Južnog Sudana, Svetske zdravstvene organizacije (SZO), Univerziteta u Ženevi (UNIGE) i Univerzitetskih bolnica u Ženevi (HUG) sproveo kliničke i laboratorijske studije nakon kampanje vakcinacije kako bi procenio njegovu efikasnost u zaštiti pojedinaca i pomaganju u kontroli epidemije.

Njihovi rezultati su pokazali da je vakcina bila efikasna sa samo prve dve doze. Ovi rezultati su objavljeni u The Lancet Infectious Diseases.

Hepatitis E je virusna infekcija koja je posebno opasna za trudnice i osobe sa hroničnim bolestima, sa stopom mortaliteta i do 10-50%. „Simptomi hepatitisa E su slični drugim bolestima koje izazivaju akutnu žuticu, što otežava otkrivanje. Iako nemamo precizne procene globalnog opterećenja, neki ga navode na oko 50.000 smrtnih slučajeva godišnje“, objašnjava Endrju Azman, epidemiolog u UNIGE-HUG Centru za nove virusne bolesti, MSF i JHU, koji je vodio ovo istraživanje.

„Kamp Bentiu u Južnom Sudanu, dom za više od 100.000 ljudi koji su raseljeni zbog građanskog rata, redovna je žrtva hepatitisa E i drugih epidemija bolesti koje se prenose vodom, verovatno zbog loših sanitarnih uslova i čestih poplava.

Vakcina Hecolin, razvijena u Kini i licencirana u nekim zemljama od 2011. godine, SZO je preporučila kao potencijalno sredstvo u epidemijama. Međutim, do ove upotrebe u epidemiji, korišćen je samo u kontekstu kontrolisanih kliničkih ispitivanja i putničke medicine u Kini.

„Zbog toga je bilo od suštinskog značaja da se prouči efikasnost vakcine na drugim populacijama i u regionima u kojima se tip virusa koji cirkuliše razlikuje od Kine, kao i logističku izvodljivost takve kampanje“, dodaje Isabella Eckerle, profesorka na Medicinskom fakultetu. i direktor UNIGE-HUG centra za nove virusne bolesti.

„Naročito je bilo važno razumeti njegovu efikasnost nakon samo dve doze, dok se obično primenjuje u tri doze u razmaku od šest meseci.

Centar za nove virusne bolesti, specijalistički centar koji zajednički vode HUG i Medicinski fakultet UNIGE, pružio je naučnu podršku terenskim timovima MSF-a zaduženim za klinički aspekt studije.

„Kampanja vakcinacije je bila usmerena na pojedince uzrasta od 16 godina i odvijala se u tri kruga, u martu, aprilu i oktobru 2022.“, objašnjava Iza Ciglenecki, koordinator operativnog istraživanja u MSF Švajcarska. „Naša studija je zatim uporedila status vakcinacije 201 pacijenta koji je bio pozitivan na hepatitis E između maja i decembra 2022. sa statusom drugih u njihovom komšiluku koji nemaju simptome.

„Uprkos manjem broju slučajeva hepatitisa E nego što se očekivalo nakon vakcinacije, naša studija je otkrila da su dve doze vakcine bile efikasne, odličan rezultat s obzirom na poseban kontekst kampa za raseljena lica.

Uzorci su potom poslati u laboratorije Centra za virusne bolesti u nastajanju da bi se utvrdile biološke karakteristike virusa i imuni odgovori. „Ovi laboratorijski podaci, koje je bilo teško sprovesti na licu mesta, ne samo da su pokazali zaštitu izazvanu vakcinom, već su nam takođe omogućili da bolje razumemo prenos i izvođenje dijagnostičkih testova, koji nam mogu pomoći da osmislimo bolje odgovore na epidemiju u budućnosti. “, naglašava Ekerle.

„Ovaj projekat predstavlja nagrađujuću sinergiju između operativne ekspertize MSF-a i naše sopstvene u translacionom istraživanju i dijagnostičkoj izvrsnosti.

Studija stoga potvrđuje zaštitu koju pružaju dve doze ove vakcine, čak i tokom epidemije, i smanjenje incidencije bolesti. „Naši rezultati u kombinaciji sa ostalima pomogli su da dovede do nedavnog odobrenja Međunarodne koordinacione grupe SZO (ICG) za obezbeđivanje vakcina zalihe vakcina protiv hepatitisa E za hitne slučajeve.

„Ova zaliha ima potencijal da spase mnoge živote i radujemo se što ćemo je videti na delu. Ovi rezultati su takođe već doprineli preporukama SZO o upotrebi rasporeda sa dve doze“, zaključuje Azman.