Rastuća smrtnost novorođenčadi, porast gojaznosti i zanemareni karijes doveli su do britanske dece mlađe od pet godina da se suočavaju sa „crnom“ budućnošću, upozorava se u izveštaju objavljenom u ponedeljak.
Akademija medicinskih nauka saopštila je da je prikupila „široke dokaze“ o pogoršanju zdravlja male dece širom Ujedinjenog Kraljevstva, sa stopama preživljavanja odojčadi lošijim nego u 60 odsto sličnih zemalja.
Više od petine petogodišnje dece ima prekomernu težinu ili gojaznost, a jedno od četvrto je pogođeno karijesom, navodi se u izveštaju.
Deca koja žive u najugroženijim oblastima imaju dvostruko veće šanse da budu gojazna nego u bogatim oblastima, navodi se, dodajući da se broj dece koja žive u ekstremnom siromaštvu utrostručio između 2019. i 2022. godine.
U međuvremenu, stopa vakcinacije pala je ispod bezbednosnih pragova Svetske zdravstvene organizacije, preteći izbijama.
„Smrt dece raste, preživljavanje novorođenčadi zaostaje za uporedivim zemljama, a problemi fizičkog i mentalnog zdravlja koji se mogu sprečiti muče naše najmlađe građane“, rekla je kopredsedavajuća izveštaja Helen Minis.
„Osim ako zdravlje beba i male dece nije hitno postavljeno kao prioritet, osuđujemo mnoge na život slabijeg zdravlja i izgubljenog potencijala.
Autori su preporučili da vlada i kreatori politike hitno sprovode efikasne intervencije u ranim godinama.
Ulaganje u najranije godine, uključujući pre začeća i tokom trudnoće, „pruža doživotne koristi“ uspostavljanjem zdravih osnova za smanjenje rizika od složenih zdravstvenih problema, navodi se u izveštaju.
Kopredsedavajući Endrju Polard rekao je da je „najviše uznemirujući“ dokaz u izveštaju „užasan pad zdravlja naše dece, što čini još mračnijim izglede za njihovu budućnost“.
„Postoje jasni dokazi u izveštaju da rešavanje zdravstvenih stanja u detinjstvu, rešavanje nejednakosti i pružanje socijalne podrške u ranim godinama mogu promeniti budućnost zdravlja i prosperiteta“, dodao je on.