Utvrđeno je da operacija epilepsije preokreće kognitivni pad kod dece

Utvrđeno je da operacija epilepsije preokreće kognitivni pad kod dece

Postoji značajno poboljšanje u spoznaji dece koja su bila podvrgnuta operaciji mozga zbog epilepsije, otkriva nova studija istraživača UCL.

Studija, objavljena u Brain, retrospektivno je analizirala zapise 500 dece koja su bila podvrgnuta operaciji epilepsije u bolnici Great Ormond Street (GOSH) između 1990. i 2018. godine.

Informacije su izvučene iz testova inteligencije i testova akademskog postignuća koji su sprovedeni mnogo godina pre i posle operacije. Većina dece koja su proučavana pokazala je pad u svim oblastima neuropsihološkog funkcionisanja, u poređenju sa zdravim vršnjacima, u vremenu koje je prethodilo operaciji.

Niz faktora se pripisuje kao uzroci kognitivnih oštećenja kod dece sa epilepsijom, uključujući osnovni uzrok njihove epilepsije, kontinuirane napade i upotrebu lekova protiv napadaja.

Istraživači su otkrili da su deca bila na silaznoj kognitivnoj putanji u godinama pre nego što su bila podvrgnuta operaciji (gubivši u proseku 1-4 IK poena godišnje). Na osnovu ovog zapažanja, moglo se očekivati da bi, bez intervencije, nastavili ovu silaznu putanju.

Međutim, istraživači su otkrili da operacija ne samo da je zaustavila silaznu putanju neuropsihološkog funkcionisanja za decu koja su ostala bez napadaja, već je i preokrenula. Ova deca su nastavila da pokazuju poboljšanja u kognitivnom funkcionisanju tokom svog dugotrajnog praćenja. Dodatna korist je bila u tome što su deca mogla da se odviknu od lekova protiv napadaja.

Vodeći autor, dr Marija Erikson, rekla je: „Već godinama znamo da operacija na mozgu za epilepsiju otpornu na lekove može biti transformativna u postizanju slobode napada kod dece, ali znamo manje o tome kako operacija utiče na kogniciju, posebno u dugotrajnom termin.

„Ova studija nam pokazuje u kojoj meri se kognicija dece može nastaviti da se poboljšava u godinama nakon operacije, omogućavajući im da sustignu svoje vršnjake.

„Nadamo se da će ovo znanje podržati kliničare i pomoći u osnaživanju dece i njihovih porodica prilikom donošenja informisane odluke o tome da li da se nastavi sa operacijom mozga za epilepsiju.

Ovo je prva studija te vrste koja je izmerila promene u kognitivnim sposobnostima u tako dugom periodu – više od 10 godina pre i 15 godina posle operacije – i kod svih vrsta epilepsije.

U prethodnim studijama, gde je analiza sprovedena samo neposredno pre i neposredno posle operacije, kognitivne sposobnosti su bile nepromenjene kod dece. Međutim, vodeći naučnik dr Marija Erikson i tim na UCL Great Ormond Street Institute of Child Health otkrili su da kada su deca praćena mnogo godina nakon operacije, oslobađanje od napadaja usled operacije dovodi do povećanja kognicije kod dece, uključujući problem -rešavanje, pamćenje i akademski učinak.