Prema istraživanju sprovedenom na Univerzitetu u Alabami, nedostatak veština upravljanja vremenom, posebno u organizaciji, može dovesti do lošeg kvaliteta sna za studente.
Dr Adam Knovlden, vanredni profesor zdravstvenih nauka na UA College of Human Environmental Sciences, istraživao je upravljanje vremenom i kako ono utiče na zdravlje spavanja kod redovnih studenata u oblastima postavljanja ciljeva i prioriteta, mehanike upravljanja vremenom i preferencija za organizaciju.
„Studenti imaju tendenciju da se bave problemima sa spavanjem povezanim sa životnim stilom“, rekao je Knovlden. „Na primer, balansiranje akademskih i društvenih obaveza može biti izazov za studente. Stres i anksioznost takođe utiču na studente i znamo da stres može uticati na kvalitet sna koji studenti dobijaju izazivajući nesanicu.“
Prema Knovldenu, više od 65% studenata opisuje svoj kvalitet sna kao loš.
Studija, koja je nedavno objavljena u American Journal of Health Education, otkrila je da tri faktora povezana sa upravljanjem vremenom značajno utiču na ukupan kvalitet spavanja studenata. Knovlden je izvestio da upravljanje vremenom objašnjava oko 20% izmerenih ishoda kvaliteta sna.
„Među tri faktora, preferencija za organizaciju bila je najvažniji faktor koji je uticao na kvalitet sna“, rekao je Knovlden. „Ovo sugeriše da pojedinci koji daju prioritet i održavaju organizovano okruženje imaju tendenciju da dožive bolji kvalitet sna.“
Knovlden, koji je takođe sproveo studije o zdravlju sna u vezi sa sastavom tela i stresom, kaže da strategije upravljanja vremenom treba naučiti i primeniti pre početka školske godine.
„Znamo da postoji tradicija da studenti ostaju budni do kasno, ponekad i po 24 sata, da bi učili ili nagurali ispite“, rekao je Nolden. „Ovo je znak potrebe za većim fokusom na upravljanje vremenom.“
„Međutim, do sada, nijedna studija nije posebno razmatrala upravljanje vremenom kako bi utvrdila koliki uticaj ima na san studenata. Smatrali smo da je ovo važno istražiti jer je upravljanje vremenom nešto na čemu studenti mogu raditi na poboljšanju.“
Knovlden preporučuje blokiranje osam do devet sati sna i da to bude najvažniji sastanak u danu.
„Znamo da se tokom spavanja dešava učenje“, rekao je Knovlden. „O svom umu možete razmišljati kao o kompjuteru. Kada spavamo, naš mozak se oslobađa informacija koje mu nisu potrebne i čuva informacije koje su mu potrebne. Zbog toga učenici koji daju prednost spavanju bolje napreduju u akademskom smislu.“