Studija sprovedena na Univerzitetu u Geteborgu otkrila je da je sa prilagođavanjem ishrane, više od 7 od 10 pacijenata sa sindromom iritabilnog creva (IBS) imalo značajno smanjene simptome u poređenju sa lekovima. Rad je objavljen u časopisu The Lancet Gastroenterology & Hepatology.
IBS je uobičajena dijagnoza koja uzrokuje bolove u stomaku, gasove i nadimanje u stomaku, dijareju i zatvor, u različitim kombinacijama i različitog stepena težine.
Tretman se često sastoji od saveta o ishrani kao što je jedenje malih i čestih obroka i izbegavanje prekomernog unosa hrane koja okidača kao što su kafa, alkohol i gazirana pića. Pacijentima se takođe mogu davati lekovi za poboljšanje specifičnih simptoma, kao što su gasovi ili zatvor, dijareja, nadimanje ili bol u stomaku. Antidepresivi se ponekad koriste za poboljšanje simptoma kod IBS-a.
Studija je uporedila tri tretmana: dva dijetetska i jedan zasnovan na upotrebi lekova. Učesnici su bili odrasli pacijenti sa teškim ili umerenim simptomima IBS-a u Univerzitetskoj bolnici Sahlgrenska u Geteborgu.
Prva grupa je dobila tradicionalni IBS savet o ishrani, fokusirajući se na ponašanje u ishrani u kombinaciji sa niskim unosom fermentabilnih ugljenih hidrata, poznatih kao FODMAP. Ovo uključuje proizvode sa laktozom, mahunarkama, lukom i žitaricama, koji fermentiraju u debelom crevu i mogu izazvati bol kod IBS-a.
Druga grupa je dobila dijetetski tretman sa malo ugljenih hidrata i proporcionalno visokim sadržajem proteina i masti. U trećoj grupi, najbolji mogući lek je dat na osnovu pacijenata sa najtežim simptomima IBS-a.
Svaka grupa je uključivala oko 100 učesnika, a periodi lečenja su trajali četiri nedelje. Kada su istraživači zatim ispitali koliko dobro su učesnici reagovali na tretmane, koristeći utvrđenu skalu za bodovanje simptoma IBS-a, rezultati su bili jasni.
Od onih koji su primili tradicionalne IBS savete o ishrani i nizak sadržaj FODMAP-a, 76% je imalo značajno smanjene simptome. U grupi koja je primala malo ugljenih hidrata i visoko proteina i masti taj procenat je bio 71%, au grupi lekova 58%.
Sve grupe su prijavile značajno bolji kvalitet života, manje fizičkih simptoma i manje simptoma anksioznosti i depresije.
Tokom šestomesečnog praćenja, kada su se učesnici u grupama sa ishranom delimično vratili svojim prethodnim navikama u ishrani, veliki deo je i dalje imao klinički značajno olakšanje simptoma; 68% u grupi sa tradicionalnim savetima o ishrani i sa niskim FODMAP, i 60% u grupi sa malo ugljenih hidrata.
Studiju su vodili Sanna Nibacka, istraživač i dijetetičar, Stine Storsrud, vanredni profesor, i Magnus Simren, profesor i viši konsultant, svi na Sahlgrenska akademiji, Univerzitet u Geteborgu.
„Ovom studijom možemo pokazati da dijeta igra centralnu ulogu u lečenju IBS-a, ali da postoji nekoliko alternativnih tretmana koji su efikasni“, kaže Sanna Nibacka.
„Potrebno nam je više znanja o tome kako najbolje personalizovati tretman IBS-a u budućnosti i dalje ćemo istražiti da li postoje određeni faktori koji mogu predvideti da li će pojedinci bolje reagovati na različite opcije lečenja“, zaključuje ona.