DNK test stolice nove generacije ima najbolju stopu otkrivanja kolorektalnog karcinoma

DNK test stolice nove generacije ima najbolju stopu otkrivanja kolorektalnog karcinoma

Studija o više od 21.000 pacijenata sa prosečnim rizikom na 186 lokacija širom SAD, koju su vodili Institut Regenstrif i naučnik sa Medicinskog fakulteta Univerziteta u Indijani, Tomas Imperijale, doktor medicine, otkrio je da nova generacija višeciljnog DNK testa za kolorektalni karcinom otkriva 94% kolorektalnog karcinoma. Ovaj test ima najbolje performanse za otkrivanje i kolorektalnog karcinoma i naprednih prekanceroznih polipa od bilo kog neinvazivnog skrining testa za kolorektalni karcinom.

Rezultati studije objavljeni su u časopisu Medicinski časopis Nove Engleske.

„Otkrili smo da je DNK test stolice nove generacije imao dobar balans između osetljivosti – otkrivanja bolesti – i specifičnosti – niske lažno pozitivne rezultate. U poređenju sa fekalnim imunohemijskim testom (FIT), test sledeće generacije imao je superiornu osetljivost za oba kolorektalnog karcinoma i uznapredovali prekancerozni polisi, posebno podgrupa uznapredovalih polipa koji sadrže displaziju visokog stepena“, rekao je dr Imperiale, prvi autor studije.

„I iako direktno poređenje između trenutne verzije testa i ove novije verzije nije napravljeno, numeričke vrednosti za osetljivost su bile iste ili zapravo malo bolje za test sledeće generacije, a specifičnost je bila oko 30% bolja sa ovu novu verziju testa, sa znatno manje lažnih pozitivnih rezultata u poređenju (indirektno) sa trenutnom verzijom.“

Asimptomatski muški i ženski učesnici studije, stariji od 40 godina ili stariji, bili su raznolika populacija generalno reprezentativna za rasne i etničke demografske karakteristike osoba u Sjedinjenim Državama koje ispunjavaju uslove za skrining raka debelog creva.

Multi-ciljani DNK test stolice sledeće generacije, koji uključuje nove biomarkere, nadmašio je FIT test koji se češće koristi u otkrivanju karcinoma i bio je osetljiviji u otkrivanju naprednih prekanceroznih lezija u debelom crevu. Međutim, FIT test je imao nižu stopu lažno pozitivnih u celini. Za pacijente bez polipa bilo koje vrste oba testa su imala stopu lažno pozitivnih od 5%.

I FIT i višeciljno DNK testiranje stolice zahtevaju jedan uzorak stolice koji se dostavlja u laboratoriju na analizu. FIT se primenjuje svake godine, a DNK test stolice se obično koristi u trogodišnjim intervalima.

„Pružaoci primarne zdravstvene zaštite vode skrining raka debelog creva u ovoj zemlji“, rekao je dr Imperiale, istraživač zdravstvenih usluga i gastroenterolog. „Iako naša studija utvrđuje superiornu osetljivost DNK testa stolice sledeće generacije na FIT, ona ne ukazuje koji je modalitet skrininga ‘najbolji’ za određenog pacijenta. O tome treba razgovarati u razgovoru između kliničara i pacijenta koji istražuje različite faktore uključujući rizik od bolesti i verovatnoću da će pacijent završiti izabrani test, između ostalih faktora.

„Najbolji kandidati za ovaj test su osobe sa prosečnim rizikom od 45 do 60 do 65 godina, kojima nedostaju uslovi koji povećavaju šanse za kolorektalni karcinom, uključujući ličnu istoriju upalnih bolesti creva, prethodni kolorektalni karcinom ili pre-kancerogene polipe. , i jaka porodična istorija kolorektalnog karcinoma. Jaka porodična istorija se definiše kao dva prvostepena srodnika (roditelj, brat, sestra, dete) sa kolorektalnim karcinomom ili jedan srodnik prvog stepena sa kolorektalnim karcinomom dijagnostikovan pre 60. godine.“

Rak debelog creva se dijagnostikuje kod 153.000 osoba godišnje u SAD i drugi je najčešći uzrok smrti od raka. Smernice Radne grupe za preventivne usluge SAD i Američkog društva za rak preporučuju skrining raka debelog creva za muškarce i žene starosti od 45 do 75 godina koji su u prosečnom riziku od bolesti. Procenjuje se da je 85% osoba ove starosne grupe u prosečnom riziku.

Autori studije napominju da „uprkos efikasnosti skrininga kolorektalnog karcinoma u smanjenju incidencije kolorektalnog karcinoma i mortaliteta s njim, pridržavanje skrininga je bilo nešto ispod 60% u 2021. godini“.