Utvrđeno je da brzi test cerebrospinalne tečnosti smanjuje vreme do dijagnoze tumora mozga

Utvrđeno je da brzi test cerebrospinalne tečnosti smanjuje vreme do dijagnoze tumora mozga

Test koji traži genetske karakteristike karcinoma mozga u uzorcima cerebrospinalne tečnosti može smanjiti vreme do dijagnoze i eliminisati potrebu za invazivnim biopsijama mozga za neke pacijente. Eksperti iz oblasti neurohirurgije, raka i patologije Mass General Brigham-a radili su zajedno na razvoju brzog testa genotipizacije koji može otkriti ključne mutacije povezane sa rakom mozga iz uzoraka uzetih tokom lumbalne punkcije.

Tim je procenio tehniku poznatu kao TetRS (ciljano brzo sekvenciranje) među 70 pacijenata primljenih u opštu bolnicu u Masačusetsu sa novim lezijama centralnog nervnog sistema (CNS) nepoznatog porekla.

Test je otkrio mutacije u uzorcima od 42% pacijenata sa tumorima, uključujući slučajeve primarnog i sekundarnog CNS limfoma, glioblastoma i glioma. Rezultati su objavljeni u radu pod naslovom „Brza analiza tumorske DNK cerebrospinalne tečnosti ubrzava lečenje limfoma centralnog nervnog sistema“ u časopisu Blood.

„Za razliku od drugih oblika raka koji se mogu dijagnostikovati u ambulantnom centru, većina tumora mozga i tumora kičmene moždine dijagnostikuje se u bolnici, gde pacijenti često imaju brzo progresivne deficite. To znači da je brzina od suštinskog značaja“, rekao je odgovarajući autor Ganesh Shankar, MD, Ph.D., neurohirurg i neurohirurški direktor banke biospecimena za Odeljenje za neurohirurgiju Opšte bolnice Masačusetsa (MGH).

„Zbog testa koji smo razvili, pacijenti se sada dijagnostikuju i leče bez biopsije mozga, što je takođe rezultiralo smanjenjem vremena do dijagnoze sa 10 dana na dva dana.

Šankar vodi poreklo TetRS-a unazad skoro jednu deceniju, u vreme kada su istraživači identifikovali pregršt gena koji su mutirani u određenim oblicima raka mozga. U radu objavljenom 2015. godine, tim je pokazao da se genetske mutacije mogu otkriti u uzorcima tkiva uklonjenim tokom operacije. Tim je dodatno optimizovao TetRS i pokazao u 2021. da mogu da koriste isti pristup na cerebrospinalnoj tečnosti.

Nova studija stavlja TetRS na test u stvarnom svetu, gde pacijenti mogu da se obrate Hitnoj pomoći sa abnormalnom lezijom koja bi mogla biti od tumora ili bi mogla biti od nečeg drugog. Istraživački tim je želeo da osigura da TetRS može pomoći u bržem postavljanju tačne dijagnoze, bez ostavljanja prostora za lažno pozitivan rezultat.

Shankar i kolege su dizajnirali TetRS da traže genetske potpise jedinstvene za rak mozga, uključujući mutacije u genima MID88, TERT promotera, IDH1, IDH2, BRAF i H3F3A. Tim je procenio uzorke od 70 pacijenata, od kojih je 33 na kraju dijagnostikovana neoplazme (abnormalno tkivo koje može biti benigno ili maligno).

Samo TetRS je dijagnostikovao šest pacijenata i, u kombinaciji sa konvencionalnim metodama, dijagnostikovao je dodatnih osam pacijenata, za ukupnu osetljivost od 42%. Za ostalih 37 pacijenata kod kojih nisu dijagnostikovane neoplazme, TetRS je dao nula lažnih pozitivnih rezultata, za stopu specifičnosti od 100%.

Korišćenjem brzog testa genotipizacije eliminisana je potreba za hirurškim biopsijama mozga za sedam pacijenata i značajno ubrzano vreme do lečenja za njih, sa prosečnih 12 dana na prosečno tri dana.

Autori primećuju da su potrebne veće studije kako bi se utvrdilo da li su njihovi nalazi široko primenljivi i kakav će klinički uticaj ranije dijagnoze i lečenja biti na pacijente.

TetRS je implementiran kao klinički dostupan test u Mass General Brighamu, a Mass General Brigham Pathologi je primio i procijenio uzorke pacijenata iz MGH, Brigham and Vomen’s Hospital i mnogih drugih lokacija širom zemlje.

„Radeći zajedno u timovima za patologiju, neuro-onkologiju i neurohirurgiju, razvili smo inovativan, kolaborativni način da poboljšamo negu pacijenata“, rekla je koautorka Debora Forst, MD, iz Mass General Cancer Centra.

„Sposobnost brzog otkrivanja molekularnih varijanti povezanih sa tumorom u uzorcima kičmene tečnosti pacijenata omogućila nam je da brzo izvučemo dijagnostičke zaključke kroz manje invazivno testiranje i da brzo započnemo individualizovane hemoterapije koje mogu da spasu život.“