1 od 5 trudnica nema imunitet protiv malih boginja

1 od 5 trudnica nema imunitet protiv malih boginja

Istraživači iz Dečje bolnice u Filadelfiji (CHOP) i Medicinskog fakulteta Perelman na Univerzitetu u Pensilvaniji otkrili su da jedna od pet novorođenih beba možda nema antitela na boginje koja se prenose od svojih majki, što sugeriše da bi možda trebalo razmotriti druge strategije u slučaju epidemija koja pogađa bebe pre nego što mogu da prime vakcinu protiv malih boginja, zauški i rubeole (MMR) sa 12 meseci starosti.

Nalazi su objavljeni danas u istraživačkom pismu u časopisu Američkog medicinskog udruženja (JAMA).

Studija je analizirala uzorke seruma biobanke prikupljene od 550 pacijenata koji su primljeni u bolnice na porođaj između aprila i oktobra 2021. Uzorci seruma su testirani na rubeolu i boginje. Rubeola se obično testira u vreme trudnoće, ali ne i boginje.

Od 513 pacijenata koji su imali raspoloživ uzorak seruma za testiranje na boginje, 103 od tih 513 pacijenata (20,1%) je bilo seronegativno. Pored toga, studija nije otkrila da je serostatus rubeole efikasan pokazatelj da li su prisutna antitela na boginje.

Iako postoje i drugi testovi koji su na raspolaganju da se utvrdi da li pacijent ima imunitet na virus morbila, ovi nalazi ukazuju na to da se bebe rođene od seronegativnih majki ne rađaju sa imunitetom na boginje koji se prirodno prenosi od majke.

„Možda postoje drugi načini da se utvrdi da li majka ima imunitet, ali njihove bebe definitivno nemaju taj imunitet ako njihove majke testiraju seronegativna na antitela na boginje“, rekao je Dustin Flanneri, DO, CHOP neonatolog u bolnici u Pensilvaniji.

„Izazov tada postaje, u slučaju izbijanja, koji je pravi tok akcije da se osigura da bebe mlađe od 12 meseci imaju bar neki nivo zaštite?“

Autori sugerišu da bebe rođene od majki koje su seronegativne na antitela na boginje mogu imati koristi od dodatnih ranih vakcinacija tokom izbijanja bolesti, strategije koju je prethodna studija, objavljena u The Lancet Infectious Diseases, predložila kao moguće sredstvo za poboljšanje imuniteta tokom izbijanja bolesti. epidemija i već se koristi kao strategija kada se putuje u područja u kojima su stope vakcinacije protiv malih boginja niske.