Nova studija objavljena u Journal of the American Heart Association otkrila je da svakodnevna diskriminacija može dovesti do nezdravih ponašanja poput pušenja, čime se povećava rizik od srčanih bolesti. Međutim, uticaj diskriminacije varira ovisno o identitetu osobe, s latinoameričkim ženama koje su najviše izložene ovom riziku.
Istraživanje je vođeno na Nacionalnom institutu za srce i pluća i krv i obuhvatilo je više od 6.800 odraslih osoba bez srčanih oboljenja. Rezultati su pokazali da diskriminacija ima indirektan uticaj na zdravlje srca, posebno kod latinoameričkih žena. Veća izloženost diskriminaciji povezana je s većom upotrebom cigareta, a time i s većom debljinom plaka i karotidne intime-medije, što su jaki prediktori budućih srčanih događaja.
Studija je istakla važnost razmatranja višestrukih identiteta prilikom analize zdravstvenih dispariteta i kreiranja intervencija za poboljšanje zdravlja. Naglašeno je da je potrebno više intersekcionalnih istraživanja o kardiovaskularnim bolestima kako bi se bolje razumela veza između diskriminacije i srčanih oboljenja.
Ovo istraživanje, sprovedeno u okviru NHLBI BioData Catalist Fellovs programa, predstavlja značajan korak ka razumevanju uticaja društvenih determinanti zdravlja na srčane bolesti i upućuje na potrebu za ciljanim intervencijama koje će adresirati ovu važnu zdravstvenu temu.