Uticaj gestacijskog povećanja telesne težine viđen 50+ godina kasnije

Uticaj gestacijskog povećanja telesne težine viđen 50+ godina kasnije

Gestacijsko povećanje telesne težine može imati implikacije koje se protežu izvan okvira trudnoće do dugoročnog zdravlja, prema studiji objavljenoj u izdanju The Lancet od 18. novembra.

Stefanie N. Hinkle, Ph.D., sa Medicinskog fakulteta Perelman na Univerzitetu Pensilvanije u Filadelfiji, i kolege su procenili da li je promena gestacijske težine povezana sa smrtnošću više od 50 godina kasnije. Analizom je obuhvaćeno 46.042 učesnika u Kolaborativnom perinatalnom projektu (1959. do 1965.).

Istraživači su otkrili da je za učesnike sa malom težinom pre trudnoće (indeks telesne mase [BMI], <18,5 kg/m²), promena težine iznad preporuka bila povezana sa povećanim kardiovaskularnim mortalitetom (odnos opasnosti [HR], 1,84). Za učesnike sa normalnom težinom pre trudnoće (BMI, 18,5 do 24,9 kg/m²), promena težine iznad preporuka bila je povezana sa povećanom smrtnošću od svih uzroka (HR, 1,09) i kardiovaskularnog (HR, 1,20). Među učesnicima sa prekomernom težinom u trudnoći (BMI, 25,0 do 29,9 kg/m²), promena težine iznad preporuka bila je povezana sa povišenom smrtnošću od svih uzroka (HR, 1,12) i mortaliteta od dijabetesa (HR, 1,77). Nije moguće uspostaviti značajne veze između promene gestacijske težine i mortaliteta za gojaznost pre trudnoće (BMI, ≥30,0 kg/m²). Kod osoba sa normalnom težinom pre trudnoće, promena težine ispod preporučenih nivoa bila je povezana sa smanjenom smrtnošću od dijabetesa (HR, 0,62).

„Novi nalazi ove studije podržavaju važnost postizanja zdravog gestacijskog povećanja telesne težine u okviru preporuka, dodajući da se implikacije mogu proširiti izvan okvira trudnoće na dugoročno zdravlje, uključujući smrtnost od kardiovaskularnih bolesti i dijabetesa“, pišu autori.