Razotkrivanje mitova o kremama za sunčanje: Kako influenseri na društvenim mrežama šire opasne dezinformacije

Razotkrivanje mitova o kremama za sunčanje: Kako influenseri na društvenim mrežama šire opasne dezinformacije

Sve veći broj influensera na društvenim mrežama, posebno na TikTok-u, širi netačne i opasne tvrdnje o kremama za sunčanje, tvrdeći da su hemikalije u njima štetnije od samog izlaganja suncu. Timoti Kolfild, profesor i borac protiv dezinformacija, naglašava da su ovakve tvrdnje apsurdne i opasne, s obzirom na široko prihvaćen naučni konsenzus koji potvrđuje bezbednost i efikasnost krema za sunčanje.

Kolfild, koji već decenijama radi na razotkrivanju pseudonauke i dezinformacija, ističe da su ovakve tvrdnje deo šireg trenda u kojem influenseri promovišu kontroverzne stavove kako bi privukli pratioce. U svojoj knjizi iz 2015. godine, „Nauka o slavnim, ili je Gvinet Paltrou pogrešila u svemu?“, Kolfild je već kritikovao kulturu slavnih ličnosti i velnes industrije, a sada se fokusira na dezinformacije koje se šire na internetu, uključujući one koje se odnose na alternativne terapije raka.

Jedan od najnovijih trendova je napad na upotrebu krema za sunčanje, koji se temelji na pogrešnoj filozofiji da je sve „prirodno“ bolje za zdravlje, dok su sintetički proizvodi automatski toksični. Kolfild upozorava da ovakvi stavovi iskorištavaju iracionalne strahove, šireći „hemofobiju“ i čineći argumente da izgledaju naučnije nego što jesu.

U stvarnosti, statistika je jasna: izlaganje suncu povećava rizik od raka kože, a kreme za sunčanje su ključne za smanjenje tog rizika. Oko 20% Kanađana će razviti neki oblik raka kože tokom života, a svake godine oko 1.300 njih umre od ove bolesti. Većina smrtnih slučajeva dolazi od melanoma, najopasnijeg oblika raka kože. Korišćenje krema za sunčanje sa zaštitnim faktorom (SPF) 15 ili većim značajno smanjuje šanse za razvoj karcinoma kože i prevremenog starenja.

Kolfild takođe razotkriva mitove koji kruže društvenim mrežama:

  • Apsorpcija hemikalija: Iako je tačno da se neki sastojci kreme za sunčanje mogu apsorbovati u telo, istraživanja pokazuju da to nije štetno pri uobičajenim nivoima upotrebe. „Apsorpcija nije jednaka šteti,“ kaže Kolfild.
  • Slobodni radikali: Iako neki hemijski filteri, poput oksibenzona, proizvode slobodne radikale, ne postoji dokaz da je rizik od raka veći zbog tih hemikalija nego zbog izlaganja sunčevim UV zracima.
  • Nedostatak vitamina D: Nema studija koje povezuju upotrebu kreme za sunčanje sa nedostatkom vitamina D. Čak i uz kremu za sunčanje, mala količina UVB zračenja, koja proizvodi vitamin D, prodire u kožu.
  • Tamna koža i zaštita: Tamnoputi ljudi i dalje mogu dobiti rak kože, iako u manjoj meri. Preplanulost, koja pruža SPF između 2 i 4, nije dovoljna zaštita od sunca.

Kolfild zaključuje da su kreme za sunčanje odobrene od strane nadležnih agencija poput FDA i Health Canada, i da nema dokaza koji ih povezuju sa štetnim zdravstvenim efektima. „Ne verujte mitovima. Sunce može da nanese stvarnu štetu, a kreme za sunčanje su ključne za vašu zaštitu,“ dodaje on.

Kao što je Baz Luhrmann savetovao u svojoj pesmi iz 1997. godine „Svi su slobodni (da nose kremu za sunčanje)“, Kolfild podseća: „Krema za sunčanje bi bila moj jedini savet za budućnost.“