Prema studiji objavljenoj u časopisu JAMA Network Open, upotreba uređaja za električnu stimulaciju visoke frekvencije nakon carskog reza pokazala se kao efikasan način za smanjenje upotrebe opioidnih lekova. Ova inovativna metoda može značajno doprineti smanjenju potencijalnih opasnosti i zavisnosti povezanih s opioidnom terapijom nakon carskog reza.
Istraživanje je sprovedeno od strane tima naučnika na Veksner medicinskom centru Univerziteta Ohajo u Kolumbusu i obuhvatilo je 134 žene koje su podvrgnute carskom rezu tokom jednoplodnih ili blizanačkih porođaja. Učesnici su nasumično podeljeni u dve grupe: jedna grupa koristila je uređaj za električnu stimulaciju visoke frekvencije (20.000 Hz), dok je druga grupa koristila lažni uređaj identičnog izgleda.
Nakon primanja tri aplikacije na mestu reza, istraživači su pratili upotrebu opioidnih lekova i nivo bola među učesnicima. Rezultati su bili obećavajući: žene iz grupe koja je koristila funkcionalne uređaje koristile su značajno manje opioidnih lekova pre otpuštanja iz bolnice u poređenju sa grupom koja je koristila lažne uređaje.
Konkretno, učesnici u grupi sa funkcionalnim uređajima koristili su srednju vrednost od 19,75 ekvivalenata miligrama morfijuma (MME), dok je grupa sa lažnim uređajima koristila 37,50 MME. Osim toga, učesnici koji su koristili funkcionalne uređaje bili su skloniji da budu otpušteni iz bolnice bez recepta za opioide, u odnosu na grupu sa lažnim uređajima (25% prema 10%).
Važno je napomenuti da ni jedna od grupa nije prijavila nikakve neželjene događaje vezane za tretman. Iako su rezultati ove studije obećavajući, autori napominju da su potrebna dalja istraživanja kako bi se potvrdila izvodljivost i generalizacija ovih nalaza.
Ova studija ukazuje na potencijalnu korist primene visokofrekventne električne stimulacije u postoperativnoj nezi nakon carskog reza, sa potencijalom za smanjenje potrebe za opioidnim lekovima i smanjenje rizika od zavisnosti.