Korišćenje tableta među decom doživelo je dramatičan porast u poslednjih nekoliko godina. Dok je 2013. godine samo 7% dece posedovalo sopstveni tablet, taj broj je do 2020. porastao na 44%. U Sjedinjenim Američkim Državama, 93% roditelja je izjavilo da njihovo dete uzrasta od 2 do 4 godine koristi mobilne uređaje. Međutim, nova studija objavljena u časopisu JAMA Pediatrics ukazuje na potencijalnu povezanost između upotrebe tableta i razvoja emocionalnih veština kod male dece.
Tableti omogućavaju deci pristup velikoj količini prilagođenog sadržaja putem interneta, ali pružaju malo prilike za razvijanje veština emocionalne regulacije, koje su ključne u ranim godinama detinjstva. Naime, deca koja su sklonija ispadima besa i frustracijama, češće provode više vremena na ovim uređajima, što stvara pitanje: da li upotreba tableta uzrokuje lošu emocionalnu regulaciju ili deca koja su emocionalno izazovnija koriste više tablet?
Longitudinalna studija sprovedena tokom tri godine proučavala je ponašanje 315 dece iz Nove Škotske u dobi od 3,5 do 5,5 godina. Rezultati su pokazali da je deca u proseku provodila oko sat vremena dnevno koristeći tablete, a istraživači su otkrili zanimljive podatke: što su deca više koristila tablete u ranom uzrastu, to su češće ispoljavala bes i frustraciju godinu dana kasnije. Na primer, povećanje upotrebe tableta za 73 minuta dnevno u uzrastu od 3,5 godine dovelo je do značajnog povećanja negativnih emocionalnih reakcija u dobi od 4,5 godine. Zanimljivo je da su deca koja su imala česte ispade besa kasnije još više povećala vreme provedeno na tabletima.
Ovi rezultati ukazuju na to da upotreba tableta može postati deo začaranog kruga u kojem loša emocionalna regulacija podstiče veću upotrebu ekrana, dok veća upotreba tableta dalje pogoršava probleme u regulaciji emocija. Upotreba tableta, posebno u situacijama kada roditelji pokušavaju da smire dete, kratkoročno može biti efikasna, ali dugoročno dovodi do lošijih rezultata u emocionalnom razvoju.
Studija ima određena ograničenja, uključujući činjenicu da je sprovedena tokom pandemije sa uzorkom dece iz relativno stabilnih socio-ekonomskih porodica. Buduća istraživanja bi mogla da se fokusiraju na raznolikije uzorke i istraže ulogu različitih tipova sadržaja koji deca konzumiraju putem tableta. Korišćenje tableta za obrazovne svrhe može imati drugačiji efekat nego gledanje video sadržaja, kao što su video zapisi na YouTube-u.
Roditelji su pozvani da budu pažljivi kada je u pitanju korišćenje tableta u ranim predškolskim godinama i da izbegavaju njihovu upotrebu kao alat za umirivanje dece koja se bore sa kontrolom emocija. Umesto toga, preporučuje se da se deci pruže prilike za aktivnosti koje podstiču emocionalni razvoj i socijalnu interakciju.