Postoji blagi, ali značajan porast opasnih akušerskih komplikacija kod trudnica koje koriste marihuanu, pokazuju nova istraživanja.
Podaci o skoro 317.000 trudnoća kod žena u Kaliforniji otkrili su da su one koje su koristile lek imale veće šanse za gestacionu hipertenziju, preeklampsiju, povećanje telesne težine koje prelazi preporučene nivoe i stanje poznato kao abrupcija placente (kada se posteljica odvoji od zida materice).
Istraživači su rekli da su nalazi važni jer se „malo zna o tome da li je prenatalna upotreba kanabisa povezana sa zdravstvenim ishodima majke tokom trudnoće“.
Studija je objavljena 22. jula u časopisu JAMA Internal Medicine.
Brojne studije sugerišu da upotreba kanabisa tokom trudnoće može povećati rizik za fetus od niske porođajne težine, prevremenog porođaja i potrebe za negom u neonatalnoj intenzivnoj nezi.
Ipak, neke žene „prijavljuju da koriste kanabis za pomoć pri spavanju, depresiji, stresu, jutarnjim mučninama i bolovima tokom trudnoće, a mnoge smatraju da je kanabis sigurnija alternativa lekovima koji se izdaju na recept“, napisao je tim predvođen Keli Jang-Vulf iz Kaisera. Permanente Northern California.
Da bi saznao kako upotreba marihuane može da utiče na buduće mame, Kaiserov tim je pregledao medicinske kartone više od 250.000 trudnica koje žive u severnoj Kaliforniji (neke imaju zabeležene višestruke trudnoće).
Nivo upotrebe marihuane kod žena tokom trudnoće – nikakav ili svakodnevno, nedeljno ili mesečno – je ili sam prijavljen ili sakupljen toksikološkim testiranjem.
Sve u svemu, 6,3% žena u studiji je koristilo kanabis u nekom trenutku tokom trudnoće, iako je samo mala manjina rekla da ga je koristila svakodnevno (0,6%) ili nedeljno (0,7%).
Prenatalna upotreba kanabisa bila je povezana sa malim, ali značajnim porastom raznih akušerskih komplikacija, pokazalo je istraživanje.
Na primer, praksa je podigla šanse trudnice za gestacionu hipertenziju (visok krvni pritisak koji se javlja tokom trudnoće) za 17%, a njene šanse za još opasnije stanje krvnog pritiska, preeklampsiju, za 8%, izvestio je Ioung-Volffov tim.
Veza sa gestacionom hipertenzijom bila je odnos doza-odgovor: što je žena češće koristila kanabis, veća je verovatnoća da će tokom trudnoće imati visok krvni pritisak.
Žene koje su koristile marihuanu takođe su se suočile sa 19% većim izgledima za abrupciju placente, što može ugroziti protok kiseonika i hranljivih materija do fetusa.
Upotreba marihuane je takođe povećala šanse da će žena dobiti na težini tokom trudnoće brzinom koja je bila ili veća ili niža od preporučene.
Postojala je jedna razlika u nalazima: žene koje su koristile marihuanu dok su bile trudne su imale nešto manji rizik od razvoja gestacionog dijabetesa.
Tačni razlozi za taj trend nisu jasni, rekao je Kaiser tim, ali izgleda da postoji „kompleksna povezanost između prenatalne upotrebe kanabisa i zdravlja majke“.
Ubuduće, jasno je da je ono što je potrebno „nestigmatizirajuća briga i obrazovanje kako bi se podržale trudnice u donošenju informisanih odluka o upotrebi kanabisa“, rekao je tim Jang-Vulfa.