Novo istraživanje kompanije KIMR Berghofer otkrilo je da hormon testosteron može igrati važnu ulogu u razvoju raka endometrijuma.
Ovo otkriće otvara uzbudljive nove mogućnosti za skrining, prevenciju i borbu protiv ove sve rasprostranjenije bolesti.
Rak endometrijuma je četvrti najčešći rak kod australijskih žena i njegova incidencija raste. Ipak, mogućnosti lečenja su ograničene, a histerektomija je često prva linija odbrane.
Nova studija vanrednih profesora Trejsi O’Mara i Dilana Gluba daje nadu da postojeće hormonske terapije mogu ponuditi drugu opciju.
„Svi imaju testosteron, ali naše istraživanje sugeriše da su žene sa višim nivoima hormona izložene većem riziku od razvoja raka endometrijuma“, rekao je A/Prof O’Mara, viši autor studije.
„U uspostavljanju nezavisnog odnosa između testosterona i raka endometrijuma, studija otvara potencijalne nove puteve za lečenje.
„Zaista smo uzbuđeni ovim nalazima i nadamo se da ćemo daljim istraživanjem možda moći da lečimo rak endometrijuma ciljanjem ili inhibiranjem testosterona postojećim lekovima.
U studiji objavljenoj u časopisu iScience, istraživači su izvršili naprednu genetsku analizu kako bi identifikovali pet nezavisnih faktora rizika za rak endometrijuma. Ovi faktori rizika uključuju telesnu težinu, starost na početku menstruacije i menopauze i nivoe testosterona.
Veza sa testosteronom bila je povezana sa određenim regionom ljudskog genoma za koji je studija otkrila da ima veze sa većim rizikom od raka endometrijuma.
„Veoma je obećavajuće videti da se nivoi testosterona tako snažno pojavljuju kao verovatni faktor rizika, jer se testosteron kod osobe može modifikovati“, rekao je O’Mara.
„Već postoje odobreni lekovi dizajnirani da blokiraju i suprotstave efekte hormona. Dalja istraživanja mogu opravdati pokušaje da se ti lekovi prenamene kako bi pomogli ženama sa karcinomom endometrijuma.
„Zaista je važno da pronađemo više terapijskih opcija, jer je trenutna prva linija lečenja karcinoma endometrijuma histerektomija. Ovo je očigledno veoma invazivno i utiče na plodnost kod mlađih pacijenata.“
Glubb je rekao da će koristiti organoide uzgojene u laboratoriji koji liče na tumore raka endometrijuma, kako bi istražili gene uključene u razvoj bolesti.
„Identifikovali smo značajan broj genetskih regiona povezanih sa rakom endometrijuma, ali još uvek ne znamo koji su određeni geni uključeni. Ova studija nam omogućava da testiramo koji su geni važni za rast organoida i tumora raka endometrijuma kod kojih zastupati.
„Naš krajnji cilj je pronalaženje novih gena koji mogu biti ciljani za lečenje raka endometrijuma, jer znamo da će lekovi sa genetskom osnovom biti efikasniji.“