Dobar san je od ključne važnosti za zdravlje, jer ne samo da poboljšava funkciju mozga, već ima značajnu ulogu u jačanju imunološkog sistema i očuvanju zdravlja srca. Poremećaji spavanja, poput nesanice i apneje, mogu uticati na kvalitet života i biti prediktori neurodegenerativnih bolesti kao što je Alchajmerova bolest. Istraživanje koje je nedavno objavljeno u časopisu Cell pruža nova saznanja o tome kako spavanje utiče na zdravlje mozga, posebno kroz ulogu norepinefrina i glimfatičkog sistema, koji je odgovoran za uklanjanje štetnih proteina iz mozga.
Studija koju su sproveli istraživači sa Univerziteta u Ročesteru i Univerziteta u Kopenhagenu, otkriva da spavanje bez brzih pokreta očiju (ne-REM) izaziva sinhronizovane oscilacije u norepinefrinu, cerebralnoj krvi i cerebrospinalnoj tečnosti (CSF), koje aktiviraju glimfatički sistem. Ovaj sistem igra ključnu ulogu u uklanjanju otpadnih proizvoda, kao što su amiloid i tau proteini, koji su povezani sa neurodegenerativnim bolestima.
„Kada mozak prelazi iz budnosti u san, smanjuje se obrada spoljnih informacija, dok se procesi uklanjanja otpadnih produkata aktiviraju. Ovi procesi omogućavaju očuvanje zdravlja mozga“, objasnio je Maiken Nedergaard, ko-direktor Centra za translacionu neuromedicinu Univerziteta u Ročesteru i lider istraživanja.
Zanimljivo je da istraživanje takođe ukazuje na moguće štetne efekte popularnog leka za nesanicu, zolpidema, koji se često koristi za indukciju sna. Iako zolpidem efikasno izaziva san, istraživači su otkrili da on potiskuje važne oscilacije norepinefrina i ometa funkcionisanje glimfatičkog sistema, što može negativno uticati na proces čišćenja mozga. Ovi nalazi naglašavaju potencijalnu opasnost od dugoročne upotrebe farmakoloških pomagala za spavanje.
„Istraživanje pruža dublje razumevanje kako norepinefrin, vaskularna aktivnost i klirens glimfata utiču na kvalitet sna i zdravlje mozga“, dodao je Nedergaard. Studija poziva na dalje istraživanje kako bi se optimizovala terapija za poremećaje spavanja i očuvala prirodna arhitektura sna za očuvanje funkcije mozga.