Novo istraživanje objavljeno u The Lancet Oncology donosi važne informacije o efikasnosti ultrazvučnog testa u otkrivanju karcinoma jajnika kod žena u postmenopauzi. Profesor Sudha Sundar sa Univerziteta u Birminghamu vođa je ovog istraživanja koje je direktno uporedilo različite dijagnostičke testove za rak jajnika kod žena nakon menopauze.
Između šest testova koji su bili predmet ispitivanja, IOTA ADNEKS model, fokusiran na ultrazvučne karakteristike kvržica, pokazao je najvišu tačnost u otkrivanju ovog tipa karcinoma. Sa impresivnom stopom otkrivanja od 96% žena sa karcinomom jajnika, ovaj model nadmašuje trenutni standard nege u Velikoj Britaniji.
Profesor Sundar ističe da je ovo prvi put da je sprovedeno istraživanje koje direktno upoređuje sve dostupne testove za rak jajnika u istoj populaciji. Njihova studija je pokazala da je upotreba IOTA ADNEKS ultrazvučnog protokola bila najosetljivija u otkrivanju ovog tipa raka u poređenju sa ostalim testovima.
Važno je naglasiti da je ultrazvučni test pokazao efikasnost kada su ga sprovodili obučeni sonografi, što ukazuje na potrebu za specifičnom obukom i sertifikacijom ovih stručnjaka. Istraživači su takođe istakli da bi primena IOTA ADNEKS modela mogla rezultirati označavanjem nekih žena bez raka kao potencijalno rizičnih, ali je istovremeno istaknuto da bi povećanje osetljivosti ovog testa imalo koristi za žene u celini.
Osim toga, istraživački tim je primetio da je IOTA ADNEKS model postigao 96% tačnosti kada su ga primenili sonografi iz Nacionalne zdravstvene službe koji su imali odgovarajuću obuku i garanciju kvaliteta. S obzirom na to da većina ultrazvučnih pregleda širom sveta obavljaju sonografi, a ne ginekolozi, istraživači su prepoznali potrebu za dodatnom obukom osoblja kako bi se poboljšala dijagnostika raka jajnika.
Ova studija naglašava važnost rane dijagnoze raka jajnika i potrebu za povećanom svesti o simptomima ove bolesti među ženama. Rana identifikacija ovog tipa karcinoma ključna je za uspešno lečenje i poboljšanje ishoda kod pacijentkinja.