Ultrafine čestice u okruženju mogu biti opasnije po ljudsko zdravlje

Ultrafine čestice u okruženju mogu biti opasnije po ljudsko zdravlje

Nova studija koju su sproveli istraživači Helmholc Minhena otkriva da ultrafine čestice, koje predstavljaju najmanji deo zagađenja vazduha česticama, mogu biti opasnije po ljudsko zdravlje od većih čestica. Ovi nalazi doprinose rastućem broju dokaza da možda nije dovoljno fokusirati se na veće koncentracije čestica i gasova kada se procenjuju rizici po javno zdravlje. Sada je objavljen u Američkom časopisu za respiratornu i kritičnu medicinu.

Postoji zabrinutost da ultrafine čestice (UFP; čestice prečnika manjeg od 0,1 µm) mogu izazvati više zdravstvenih problema nego veće čestice. UFP-ovi predstavljaju najmanji deo zagađenja vazduha česticama, ali se razlikuju od većih čestica na mnogo načina. Na primer, oni zanemarljivo doprinose masi čestica, ali dominiraju u koncentraciji broja i imaju veliku površinu i reaktivnost koja omogućava UFP-ima da transportuju više hemijskih jedinjenja. Međutim, dokazi o zdravstvenim efektima UFP-a i dalje su ograničeni.

Tim istraživača oko prof. dr Anet Peters, dr Susanne Breitner-Busch i Maksimilijana Švarca sa Instituta za epidemiologiju u Helmholc Minhenu sada je istražio efekte čestica različitih veličina na smrtnost specifičnu za uzrok koristeći podatke iz namenske kampanje praćenja. . Otkrili su povećan rizik od smrti usled respiratornih bolesti – posebno za manje čestice u poređenju sa većim česticama.

Istraživači su sproveli multicentrično epidemiološko istraživanje tokom osam uzastopnih godina od 2010. do 2017. u tri nemačka grada Drezdenu, Lajpcigu i Augzburgu. Ova studija je jedna od prvih koja je koristila nekoliko mernih stanica po gradu da bi prikazala različite situacije izloženosti i koristila je novi statistički pristup za analizu podataka.

Ovi podaci iz visoko specijalizovane kampanje merenja omogućili su naučnicima da postignu visoku standardizaciju i uporedivost između stanica za praćenje – što je veliki problem prilikom merenja i analize UFP-a.

Istraživači su prijavili značajno povećan rizik od respiratorne smrtnosti pet do sedam dana nakon izlaganja UFP-ima. Moglo bi se pokazati da se za povećanje koncentracije od 3,223 čestice/cm 3 rizik od respiratornog mortaliteta povećao za 4,46 % (95 % interval pouzdanosti: 1,52 % do 7,48 %).

Ovi rezultati su bili nezavisni od drugih čestica zagađivača vazduha (npr. PM2,5), što ukazuje na autonomni efekat ovih čestica. Pored toga, dalje analize su pokazale da su najmanje veličine čestica imale izraženiji uticaj na respiratornu smrtnost.

„Ovi rezultati pružaju dodatni korak ka boljem razumevanju zdravstvenih efekata ultrafinih čestica i njihovog potencijalnog uključivanja u buduće rutinsko praćenje“, zaključuje Maksimilijan Švarc. Kao prvi korak, Svetska zdravstvena organizacija je objavila izjave o dobroj praksi 2021. godine, posebno pozivajući na više podataka UFP i potrebu za epidemiološkim studijama.

„Nalazi studije doprinose dokazima da bi moglo biti važno da fokusiramo naše praćenje kvaliteta vazduha i procenu rizika po javno zdravlje na veće koncentracije, kao i ultrafine čestice i gasove“, kaže prof. dr Anet Peters. Ako se telo studija ojača, ublažavanje drugih klasa zagađenja, kao što su UFP, pozitivno bi uticalo na javno zdravlje.