Ukupan rizik od raka nije povećan za decu rođenu nakon potpomognute reprodukcije

Ukupan rizik od raka nije povećan za decu rođenu nakon potpomognute reprodukcije

Ukupan rizik od raka nije povećan za decu rođenu nakon medicinski potpomognute reprodukcije (MAR), prema studiji objavljenoj na mreži 2. maja u JAMA Network Open.

dr Paula Rios, iz Francuske nacionalne agencije za lijekove i sigurnost zdravstvenih proizvoda u Saint-Denisu, i kolege upoređivali su rizik od raka u celini i prema tipu raka kod dece rođene nakon transfera svežeg embriona (ET), zamrznute ET (FET), ili veštačka oplodnja (AI) i deca začeta prirodnim putem. Uključeni su podaci za 8.526.306 dece prosečne starosti 6,4 godine.

Ukupno, 260.236 dece (3,1 odsto) rođeno je nakon MAR, uključujući 1,6, 0,8 i 0,7 procenata nakon svežeg ET, FET i AI, respektivno. Istraživači su otkrili da je tokom srednjeg praćenja od 6,7 godina bilo 9.256 pacijenata sa rakom: 165, 57 i 70 rođeno je nakon svežeg ET, FET i AI, respektivno.

Nije primećena razlika u ukupnom riziku od raka kod dece koja su začeta prirodnim putem i onih rođenih nakon svežeg ET, FET ili AI. Deca rođena nakon FET-a su imala povećan rizik od akutne limfoblastne leukemije u poređenju sa onima koja su začeta prirodnim putem (odnos rizika, 1,61). Za decu rođenu između 2010. i 2015. godine, veći rizik od leukemije je primećen nakon svežeg ET (odnos opasnosti, 1,42).

„Naši nalazi sugerišu da deca rođena nakon FET-a ili svežeg ET-a mogu imati povećan rizik od leukemije“, pišu autori. „Ovaj rizik, iako rezultira ograničenim brojem slučajeva, treba pratiti s obzirom na kontinuirano povećanje upotrebe potpomognutih reproduktivnih tehnologija.“