Inovativna terapija za Parkinsonovu bolest: Adaptivna duboka moždana stimulacija nudi novo rešenje za kontrolu simptoma

Inovativna terapija za Parkinsonovu bolest: Adaptivna duboka moždana stimulacija nudi novo rešenje za kontrolu simptoma

Dve nove studije sa Univerziteta Kalifornija, San Francisko (UC San Francisco) predstavljaju značajan napredak u nezi osoba sa Parkinsonovom bolešću putem adaptivne duboke moždane stimulacije (aDBS). Ova revolucionarna tehnologija koristi veštačku inteligenciju za kontinuirano praćenje moždane aktivnosti i pruža personalizovanu terapiju u realnom vremenu.

Adaptivna Duboka Moždana Stimulacija (aDBS) predstavlja napredak u tehnologiji duboke moždane stimulacije, koja do sada nije mogla da se prilagodi promenama simptoma tokom svakodnevnog života. Ova tehnologija omogućava implantiranim uređajima da prate moždane signale i automatski prilagode nivo električne stimulacije u zavisnosti od trenutnih simptoma pacijenta.

Studije koje su nedavno objavljene u časopisima Nature Medicine i Nature Communications pokazuju da aDBS može značajno poboljšati kvalitet života pacijenata sa Parkinsonovom bolešću. U prvoj studiji, kliničko ispitivanje je pokazalo da nova tehnologija može smanjiti glavne simptome bolesti za 50% u poređenju sa tradicionalnim metodama duboke moždane stimulacije (cDBS). Istraživači su pitali pacijente da identifikuju svoje najneprijatnije simptome i uspeli su da ih značajno ublaže koristeći aDBS.

„Ovo je budućnost duboke moždane stimulacije za Parkinsonovu bolest“, rekao je Philip Starr, MD, Ph.D., ko-direktor UCSF Klinike za poremećaje kretanja. „Ova tehnologija pruža personalizovanu i adaptivnu terapiju koja može radikalno unaprediti način na koji upravljamo simptomima Parkinsonove bolesti.“

U drugoj studiji, istraživači su testirali aDBS u kontekstu nesanice, što je čest problem kod pacijenata sa Parkinsonovom bolešću. Adaptivna tehnologija je pokazala sposobnost da prepozna obrasce moždane aktivnosti povezane sa snom i neprekidno prilagođava stimulaciju kako bi poboljšala kvalitet sna.

„Ova tehnologija ne samo da pruža efikasno upravljanje motoričkim simptomima tokom dana, već takođe može pomoći u rešavanju problema sa snom, koji su često zanemareni kod Parkinsonove bolesti“, rekao je Simon Little, MBBS, dr., jedan od vodećih autora studija.

aDBS koristi precizno kalibrisane impulse električne energije, smanjujući stimulaciju kada su lekovi aktivni i povećavajući je kada lekovi nestaju, kako bi se sprečili suvišni pokreti i ukočenost. Ova funkcionalnost omogućava kontinuirano praćenje i prilagođavanje tretmana, pružajući pacijentima bolju kontrolu nad simptomima.

Tim istraživača planira da nastavi sa razvojem i poboljšanjem ove tehnologije, istražujući njenu primenu za druge neurološke poremećaje i potencijalno psihijatrijska stanja poput depresije i opsesivno-kompulzivnog poremećaja. Adaptivna duboka moždana stimulacija označava početak nove ere u neurostimulacionim terapijama, sa velikim obećanjem za unapređenje kvaliteta života pacijenata.