Istraživači sa Gete univerziteta u Frankfurtu i Senckenberg Centra za istraživanje biodiverziteta i klime sproveli su prvo modeliranje distributivnih obrazaca crnih mušica u Nemačkoj, otkrivajući moguće medicinske izazove usled njihove migracije i ekspanzije.
Studija, objavljena u časopisu Science of the Total Environment, kategorizovala je crne mušice u tri biogeografske grupe sa različitim obrascima distribucije i ekološkim zahtevima. Ovo istraživanje ukazuje na potencijalno širenje medicinski relevantnih vrsta crnih mušica usled klimatskih promena i promene korišćenja zemljišta.
Iako crne mušice, duge samo 6 milimetara, mogu delovati bezopasno, njihovi ugrizi mogu izazvati neprijatne reakcije, a neke vrste su i vektorske, što znači da mogu preneti patogene koji izazivaju zarazne bolesti. Najpoznatija među njima je onhocerkoza, poznata kao „rečno slepilo“.
Studija je identifikovala 12 najčešćih vrsta crnih mušica u Nemačkoj i kategorisala ih prema njihovim biogeografskim karakteristikama. Rezultati ukazuju na različite trendove u populacionom razvoju ovih vrsta pod uticajem klimatskih promena i promena u korišćenju zemljišta.
Očekuje se da će budući porast temperature dovesti do češćih pojava crnih mušica u Nemačkoj, što može povećati rizik od zaraznih bolesti koje prenose ovi insekti.
Istraživači ističu važnost daljih studija kako bi se bolje razumeli potencijalni zdravstveni rizici povezani sa crnim mušicama i kako bi se razvile efikasnije strategije praćenja i prevencije ovih vektorskih bolesti.