Među američkim veteranima kojima je dijagnostikovan rak pluća putem zdravstvenog sistema Veterans Health Administration, oni koji su bili podvrgnuti skriningu pre postavljanja dijagnoze imali su veću verovatnoću da će im biti dijagnostikovana ranija faza bolesti i veća je stopa izlečenja od onih koji nisu prošli skrining.
Nalazi dolaze iz opservacione studije objavljene na internetu u Cancer.
Rak pluća je vodeći uzrok smrti od raka širom sveta, a većina pacijenata se dijagnostikuje u uznapredovaloj fazi. Rano otkrivanje putem skrininga moglo bi spasiti živote, a trenutne preporuke navode da odrasli od 50 do 80 godina sa istorijom pušenja od najmanje 20 paketa godina koji trenutno puše ili su prestali u poslednjih 15 godina treba da se podvrgnu godišnjim testovima za snimanje raka pluća.
Takav skrining se pokazao korisnim u kliničkim ispitivanjima, ali postoje ograničeni podaci o efektivnosti skrininga raka pluća u stvarnom svetu. Da bi istražili, istraživači su procenili uticaj skrininga među pacijentima u zdravstvenom sistemu Uprave za zdravstvo veterana kojima je dijagnostikovan rak pluća od 2011-2018.
Među 57.919 osoba kojima je dijagnostikovan rak pluća, 2.167 (3,9%) je prošlo skrining pre dijagnoze. Pacijenti koji su bili podvrgnuti skriningu imali su veće stope ranih (stadijum I) dijagnoza u poređenju sa onima koji nisu imali skrining (52% naspram 27%), niže stope smrti od bilo kog uzroka (49,8% naspram 72,1%) i smrti od raka (41,0). % naspram 70,3%) tokom pet godina.
„Neverovatno je svedočiti kako posvećeni nacionalni napori da se poveća skrining raka pluća iz Programa za preciznu onkologiju pluća mogu dovesti do značajnih poboljšanja u ishodima raka pluća“, rekao je ko-korespondent autor Majkl Grin, MD, dr, sa Univerziteta iz Mičigena i zdravstvenog sistema Ann Arbor za pitanja veterana.