U Engleskoj je potvrđen rijedak slučaj majmunskih boginja, objavila je u subotu britanska zdravstvena agencija (UKHSA).
Agencija je naglasila da su boginje majmuna retka virusna infekcija koja se ne širi lako među ljudima. Za većinu, to je blaga bolest koja nestaje u roku od nekoliko nedelja, ali neki mogu razviti tešku bolest.
Pacijent kome su dijagnostikovane boginje majmuna nedavno je stigao u Veliku Britaniju iz Nigerije i nalazi se na lečenju u jedinici za izolaciju zaraznih bolesti u bolnici Gaj i Sent Tomas u centralnom Londonu.
„Kao meru predostrožnosti, stručnjaci UKHSA blisko sarađuju sa kolegama iz NHS-a i kontaktiraće ljude koji su možda bili u bliskom kontaktu sa osobom kako bi pružili informacije i zdravstvene savete“, rekli su iz UKHSA.
Agencija smatra da je ukupan rizik za širu javnost „veoma nizak“.
Majmunske boginje su slične ljudskim boginjama, koje su iskorenjene 1980. godine, i mogu se pomešati sa varičelama. Njegovi početni simptomi uključuju groznicu, glavobolju, bolove u mišićima, bolove u leđima, otečene limfne čvorove, zimicu i iscrpljenost. Osip često počinje na licu, a zatim se širi na druge delove tela.
Prema Nacionalnoj zdravstvenoj službi Ujedinjenog Kraljevstva (NHS), majmunske boginje se mogu zaraziti od zaraženih divljih životinja u delovima zapadne i centralne Afrike.
„Smatra se da ga prenose glodari, kao što su pacovi, miševi i veverice“, kaže NHS.
Samo nekolicini ljudi u Velikoj Britaniji su dijagnostikovane majmunske boginje i svi su putovali u zapadnu Afriku ili su bili bliski kontakti sa nekim ko je tamo putovao.
Izbijanje majmunskih boginja u Sjedinjenim Državama iz 2003. praćeno je do prodavnice kućnih ljubimaca u kojoj su prodavani mali sisari iz Gane.
Iako su majmunske boginje generalno blaže od malih boginja, stopa smrtnosti među zaraženim ljudima u Africi može biti i do 10%, prema američkim centrima za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC).
Trenutno ne postoji lek za virus, iako se veruje da vakcina protiv malih boginja sprečava infekciju, navode NHS i CDC.